První letošní mládě v Zoo Jihlava

V Zoologické zahradě Jihlava je důvod k radosti. A největší radost mají chovatelé drobných savců, na jejichž úseku se narodilo první mládě letošního roku. V pondělí 3. ledna 2022 zjistili, že se v chovatelském zázemí v ubikaci velemyší největších nachází čerstvě narozené mládě. To je zatím malé a matka ho úzkostlivě střeží v porodní budce. Jde zatím o druhé narozené mládě tohoto druhu v naší zoo.

Tato velemyš je společně s velemyší obláčkovou největším myšovitým hlodavcem na světě. Včetně ocasu měří až 90 cm na délku a dosahuje hmotnosti kolem 2 kg. Oba dva druhy žijí endemicky pouze na filipínském ostrově Luzon v jihovýchodní Asii. Jejich způsob života je stále velmi málo známý a prozkoumaný. Spoustu informací jsme se o nich dozvěděli teprve díky chovu v lidské péči. Jsou to zvířata aktivní v noci. Žijí na stromech a keřích, po kterých sice pomalu, ale dobře a obratně šplhají. Při tom si pomáhají částečně chápavým ocasem. Živí se listy, kůrou a plody rostlin. V rámci myšovitých hlodavců jsou zvláštní i tím, že samice rodí pouze jedno jediné mládě, které je již osrstěné.

Velemyši obláčkové chováme v Jihlavě od roku 2008 a máme jednu z největších chovných skupin v rámci zoologických zahrad na světě. Velemyši největší máme v chovu od roku 2016, v roce 2020 se nám podařilo odchovat první mládě. 

Celkově se nám v roce 2021 podařilo úspěšně odchovat kolem 500 mláďat od přibližně 80 druhů živočichů. Toto číslo je oproti předchozímu roku mírně vyšší proto, že se nám vylíhlo nebo narodilo poměrně velké množství mladých jedinců od druhů, které mají početné snůšky či vrhy. Jde například o hroznýšovce portorické a kubánské, hroznýše madagaskarské, různé druhy pralesniček, neboli šípových žab a další druhy plazů a obojživelníků. Z ptáků se podařilo rozmnožit a odchovat vícero druhů hus a kachen, například kachničku šedobokou, čírku skořicovou a zrzohlávku peposaku. Ze savců šlo o různé drobné druhy hlodavců na zázemí.

Z významných a nápadných odchovů bychom určitě neměli zapomenout na druhý úspěšný odchov babirusy sulaweské, levharty cejlonské, tapíra, vari červeného, nebo varana modrého. Velké díky patří chovatelům, kteří mají na práci se zvířaty a úspěšných odchovech zcela zásadní podíl.

https://zoojihlava.cz/