Nejlepším Městem pro byznys je na Vysočině i letos Humpolec

Nejlepší podmínky pro podnikání na Vysočině dlouhodobě udržuje Humpolec na Pelhřimovsku, který letos opět obhájil krajské prvenství ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys. Na druhé místo se tentokrát dostal Pelhřimov, třetí příčku obsadilo Velké Meziříčí na Žďársku. Soutěž pořádá šestým rokem týdeník Ekonom. Letošní výsledky v Kraji Vysočina byly dnes vyhlášeny v Jihlavě. 

Humpolec boduje v této soutěži pravidelně. O krajské prvenství ho pouze v roce 2010 připravila Jihlava. V roce 2008 se Humpolec rovněž stal vítězem celostátního kola a uplynulých dvou letech obsadil v republikovém žebříčku mezi hodnocenými radnicemi druhé místo. Tomuto městu v sousedství dálnice D1 pomáhá kromě dobré infrastruktury i nižší nezaměstnanost, dostatek studentů v odborném vzdělávání a vstřícní úředníci města. 
    
Letos druhý Pelhřimov podle hodnotitelů sice za Humpolcem zaostává ve vstřícnosti a odborné kompetenci úředníků, ale k dobrému hodnocení mu pomohla nižší nezaměstnanost a třeba i menší poplatky za prodejní stánek. Velké Meziříčí se dostalo na třetí místo hlavně díky rychlosti vyřizování agendy, elektronické komunikaci s podnikateli a rozsahem úředních hodin na radnici. 
    
V tomto roce se stala součástí projektu Město pro byznys cena za přínosnou spolupráci s radnicí. Firmy nominovali starostové. I v této kategorii na Vysočině vyhrál Humpolec. Cenu získal tamní Rodinný pivovar Bernard, který pravidelně podporuje charitu, sportovní organizace i kulturu. 
    
Výzkum se týká všech obcí s rozšířenou působností v ČR a městských částí Prahy. Polovina ze 42 hodnocených kritérií je zaměřena na podnikatelské prostředí, zbývající mapují přístup veřejné správy. Svoji roli hraje kupříkladu podíl podnikatelů ve městě, ceny stavebních pozemků a bytů, ale třeba i zadluženost radnice a rozsah jejích úředních hodin. 
 
zdroj: ČTK