Na Vysočině opět padaly teplotní rekordy

Po teplotně poněkud mírnější neděli byly v noci na dnešek na některých měřicích stanicích na Vysočině opět překonány teplotní rekordy. Stanice v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku naměřila minus 21,0 stupňů Celsia, zatímco původní rekord z roku 2006 měl hodnotu o jednu desetinu nižší. ČTK to dnes oznámila Ivana Záluská z Českého hydrometeorologického ústavu v Brně.

Pod minus 20 stupňů klesla teplota také na stanici v Novém Rychnově na Pelhřimovsku. Teplota minus 20,2 stupně tam překonala rekord z roku 1991, kdy meteorologové naměřili minus 19,4 stupně Celsia. Nový rekord pro dnešní den s hodnotou minus 19,8 stupně hlásí také stanice v Kostelní Myslové u Telče na Jihlavsku.

Mrazivé počasí s sebou přináší i zvýšený počet úrazů. Například jenom v úrazové ambulanci havlíčkobrodské nemocnice ošetřili lékaři o uplynulém víkendu 120 pacientů. Více než tři desítky případů se týkaly úrazů způsobených na lyžích a bruslích. "Většinou šlo o zlomeniny, naraženiny a tržné rány," uvedla mluvčí nemocnice Petra Černo. Další desítky úrazů byly způsobeny uklouznutím na zledovatělé ploše. Některé úrazy si vyžádaly i hospitalizaci.

Zamrzají přípojky vody, někde praská i potrubí

Na Vysočině přibývají kvůli mrazům poruchy na vodovodní síti. V celém kraji se vrší případy zamrzlých vodovodních přípojek a vodoměrů u domů a ve sklepích. Někde už také prasklo potrubí. V Jihlavě musela vodárenská společnost o víkendu kvůli haváriím přivážet k některým domům vodu v cisternách. Zástupci vodárenských firem dnes ČTK řekli, že ještě větší potíže mohou nastat při oteplení, až začne půda rozmrzat.

"Problémy na přípojkách u odběratelů se nám teď jeví jako nejakutnější, lidem to může způsobit velké škody," upozornil Jaroslav Hedbávný, ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti (VAS). Zamrzlé přípojky hlásili lidé přes víkend a dnes přibývaly další případy.

Přípojky a vodoměry často zamrzají ve sklepech nebo i v zemi, pokud neleží dost hluboko. "Teď to promrzá i tam, kde by to člověk běžně nečekal," uvedl Hedbávný. Lidé by měli zkontrolovat, jestli nemají u vodoměrů otevřené okno a jestli tam nemrzne. Odkryté části potrubí by měli dobře přikrýt dekami nebo polystyrenem. Přípojky patří majitelům domů. Voda z prasklého potrubí jim může vytopit dům. Nákladné jsou i opravy poničených rozvodů.

Třebíčští vodaři řešili přes víkend také potíže se zamrzajícími čerpadly na úpravě vody a v čistírně odpadních vod. Čerpadla zamrzají venku a v nevytápěných prostorách. Praskání vodovodního potrubí se podle ředitele zatím neobjevilo.

V Jihlavě opravovali vodaři o víkendu tři havárie. "Ve dvou případech byla porucha na hlavním vodovodním řadu a v jednom případě na vodovodní přípojce," přiblížil situaci Stanislav Kochta z tamní divize VAS. Voda z prasklého potrubí zatápěla dům v Palackého ulici, další problémy byly v Heleníně. Při bagrování se ukázalo, že už půda promrzla do 60 centimetrů.

V neděli pracovali technici na odstranění poruch v Jihlavě od rána až do 22:00. Běžně se na opravách podílí pět lidí, teď jich bylo venku sedm. "V těch mrazech se musí víc střídat," poznamenal Kochta. I na Jihlavsku, stejně jako na Havlíčkobrodsku, hlásili lidé zamrzlé vodoměry a přípojky. Na Jihlavsku se to zatím týká hlavně přípojek ve sklepích rodinných domů. Havlíčkobrodská firma Vodovody a kanalizace řešila také dvě větší poruchy na vodovodní síti, obě v Havlíčkově Brodě.

Na Žďársku pomáhá zmírňovat dopad mrazů sněhová pokrývka. Přesto se i v této části kraje od minulého týdne objevují potíže u mělko položených vodovodních přípojek k domům. Podle ředitele žďárské divize VAS Karla Fuchse není řešení jednoduché, protože zamrzlé přípojky je potřeba vykopat a předělat. Běžně by ale podle něj přípojky v zemi zamrzat neměly, protože stavbaři při jejich uložení většinou dodržují hloubku přes metr.

zdroj: ČTK