Krev odsátou z operačního pole dokáže přístroj pacientovi vrátit

Větší komfort pro pacienty jihlavské nemocnice by měl přinést buněčný separátor, který dokáže vracet pacientovi jeho vlastní krev přímo z operačního pole. Lékaři nový přístroj využijí při velkých operacích, je přijatelný i pro členy církve Svědci Jehovovi. Je jediný v nemocnicích zřizovaných Krajem Vysočina. Novinářům to řekl ředitel nemocnice Lukáš Velev.

Zařízení je vhodně pro využití při břišních, gynekologických a ortopedických operacích nebo při náhradách kolenního a kyčelního kloubu. "Přístroj už byl nasazen při operaci břišní tepny. Pacientovi jsme vrátili skoro 1,5 litru krve a nemuseli jsme použít transfuzi, což jinak bývá běžné," řekl Velev.

Přístroj budou moci využívat i příslušníci církve Svědci Jehovovi, kteří jinak kvůli víře odmítají transfuze plné krve i jejích čtyř hlavních složek. "Krev jde přes filtry a vrací se zpět do těla, tím pádem je krevní oběh uzavřený, to je pro nás přijatelné," řekl ČTK Josef Lukáš z jihlavské náboženské společnosti Svědkové Jehovovi.
 
Krev odsátá z operační rány se rekuperuje a vrací zpět do pacientova těla. Speciální filtry dokážou zachytit i bakterie při střevních operacích. Výhodu pro pacienty přináší podle Veleva i při operacích nádorů. "Riziko recidivy se při těchto operacích zvyšuje s počtem podaných transfuzí," řekl Velev.
 
Zařízení má mechanický filtr, který z odsáté krve odstraní případné úlomky kostí. Má také pediatrický režim, je ho proto možné využít i při dětských operacích. Pacient při použití přístroje dostává vlastní krev, kterou tělo bez problémů přijme. Nehrozí přenos infekce, krev je na rozdíl od krevní konzervy naprosto čerstvá. Pacient je méně zatížen šoky vznikajícími při krevní ztrátě.
 
Náklady na pořízení buněčného separátoru dosáhly zhruba 700.000 korun. Nemocnici přispěla dotace od zřizovatele, jímž je kraj. "Celkový ekonomický přínos budeme moci vyčíslit zhruba po roce provozu," uvedl Velev.
 
zdroj: ČTK