Jako jediní na Vysočině odstraňují jihlavští lékaři nádory teplem

Lékaři jihlavské nemocnice ve středu operovali dvěma pacientům nádor na ledvině pomocí tepelných účinků elektrického proudu. Operace metodou takzvané termoablace provádí jihlavská nemocnice jako jediná na Vysočině. První termoablace benigního kostního nádoru se v Jihlavě uskutečnila letos na jaře. ČTK to řekl primář oddělení zobrazovacích metod Jiří Neubauer.

Operaci ve středu podstoupil starší muž a žena ve středním věku. "Použití této metody není omezeno věkem pacientů, ale indikačně. Je to alternativní metoda, která není vhodná pro všechny druhy nádorových onemocnění. Vždy záleží na konkrétním případu," řekl Neubauer.

Radiofrekvenční ablace je metoda destrukce tkáně založená na tepelných účincích elektrického proudu o frekvenci 500 až 1000 kilohertzů. Využívá se k léčbě srdečních arytmií, nádorů jater a ledvin a léčbě žilních varixů. V urologii je termoablace vhodná pro léčbu většiny malých nádorů do velikosti tří centimetrů.
 
Výhodou tohoto zákroku podle Neubauera je, že se provádí jen s lokálním znecitlivěním. Mohou ho tedy podstoupit i pacienti, kteří nemohou mít celkovou anestezii. Pokud je vše bez komplikací, pacientovi se ve srovnání s klasicky užívanými chirurgickými metodami zkrátí doba hospitalizace a o několik týdnů také délka pracovní neschopnosti.
 
V Česku se termoablace provádějí podle Neubauera převážně ve fakultních nemocnicích.
 
zdroj: ČTK