Hlavní témata voleb na Vysočině jsou veřejné peníze a zdravotnictví

Udržení kvality zdravotní péče ve všech krajských nemocnicích, vyšší průhlednost hospodaření s veřejnými penězi a důraz na zvýšení zaměstnanosti se nejčastěji objevují ve volebních programech nejsilnějších politických uskupení usilujících o úspěch v krajských volbách na Vysočině. Podle některých lídrů by se do krajské politiky neměla přenášet celostátní témata, jiní navrhují možnost společných nákupů energií a služeb nejen pro firmy, ale i rodiny, vyplývá z ankety ČTK.

Jiří Běhounek (ČSSD): Zvýšení počtu pracovních příležitostí by podle ČSSD měla zajistit větší podpora zemědělců a lepší spolupráce kraje s podnikateli. ČSSD chce udržet všech pět krajských nemocnic s kvalitní zdravotní péčí, podpoří elektronizaci nemocničních ambulantních služeb. Prioritou ČSSD bude také zajištění kvalitní činnosti policie.

Vít Kaňkovský (KDU-ČSL): Křesťanští demokraté se tradičně zaměří na podporu rodiny. "Navrhujeme zavedení takzvaných Regionpasů, které umožní společné nákupy elektřiny, plynu a telefonních služeb pro jednotlivce, rodiny, firmy a obce. To může přinést nezanedbatelné snížení nákladů hlavně pro rodiny," uvedl Kaňkovský. V oblasti zdravotnictví chce KDU-ČSL zabránit neuváženému rušení lůžkových oddělení v krajských nemocnicích.
 
Jan Slámečka (KSČM): KSČM hodlá zabránit případným pokusům o privatizaci nemocnic zřízených krajem, podpoří modernizaci nemocnic a zdravotnických sociálních zařízení. "Případná rušení středních škol a učňovských zařízení by se měla uskutečnit jen se souhlasem obecních samospráv," uvedl lídr KSČM. Kraj by se měl snažit o zachování kvality práce hasičů a policistů.
 
Ota Benc (ODS): ODS jde do voleb s požadavky na snížení nákladů na provoz krajského úřadu a krajské samosprávy. "Měl by se snížit počet placených krajských funkcionářů, měla by skončit 'podivná' koalice ČSSD a KSČM," uvedl Benc. Občanští demokraté požadují vyrovnané hospodaření a promyšlené nakládání s veřejnými penězi.
 
Pavel Heřman (Pro Vysočinu): Kraj by měl podle koalice složené z SNK ED a Nezávislých fungovat jako pokračování komunální politiky. "Proto jsou na kandidátce převážně komunální politici. Do krajské politiky by se neměla přenášet celostátní témata," řekl Heřman. Konkurenceschopnost Vysočiny a vyšší životní úroveň obyvatel kraje by měla zajistit například podpora rozvoje jaderné elektrárny v Dukovanech, která by měla zvýšit počet pracovních příležitostí.
 
Ladislav Jirků (TOP 09 + STAN): Hospodaření kraje s veřejnými penězi by mělo být průhledné. "Všechny dodavatelské smlouvy, poskytnuté dotace i záměry kraje by měly být veřejně dostupné na internetu," uvedl Jirků. Koncepce vzdělávání by měla vzniknout ve spolupráci s ostatními kraji a ministerstvem školství, aby nedocházelo ke zbytečným rozporům v rozvojových záměrech krajů.
 
Kandidátní listiny pro podzimní krajské volby předložilo v Kraji Vysočina 18 stran a volebních uskupení. Křeslo hejtmana bude v čele kandidátky ČSSD obhajovat nestraník Jiří Běhounek.
 
V roce 2008 se krajských voleb v Kraji Vysočina zúčastnilo 14 stran a uskupení. Zvítězila ČSSD před ODS, KSČM a lidovci. Sociální demokraté získali 21 z celkem 45 mandátů, občanští demokraté 11, komunisté osm a lidovci pět. Sociální demokraté se s komunisty dohodli na podpoře menšinové vlády. Zástupci KSČM získali funkce předsedů bezpečnostní komise rady kraje a finančního výboru zastupitelstva kraje.
 
zdroj: ČTK