Dýňový svět na Havlíčkobrodsku bude otevřen do 2. listopadu

Tisíce dýní nejrůznějších velikostí, tvarů a barev zdobí Pipkův statek v Nové Vsi u Leštiny na Havlíčkobrodsku. Rozlehlá zahrada, která se letos popáté proměnila v Dýňový svět bude lidem přístupná do 2. listopadu. Čerstvě sklizené dýně tu mohou lidé nejen obdivovat, ale také si je koupit - na vaření i k dekoraci.

Letos jsou v Dýňovém světě velká dýňová aranžmá v oranžové barvě, stojí tam třeba obří pyramida z více než tisícovky velkých dýní. Děti tu mají k dispozici hřiště nebo třeba bludiště v dýních a v topinamburách. Pro odvážné návštěvníky je připravená strašidelná věž na starých sýpkách. Kromě hradu ze slámy přibyl i slámový bazén a další bludiště v kukuřici.
 
"Dýní je letos dostatek, zasázeli a zaseli jsme jich asi 35.000, sklizeň je v plném proudu, teprve dozrávají," řekla ČTK farmářka Jaroslava Pipková. Největší dýně váží kolem 40 kilogramů. Kromě oranžových jsou k vidění dýně nejrůznějších tvarů a barev od žlutých, bílých a zelených po různě pruhované i vzorované. Jsou i ve tvaru trubky, či labutě.  
 
Návštěvníci mají k dispozici také nové herní atrakce, nový prodejní prostor a novou dílnu, kde mohou rodiny s dětmi při letošním chladném podzimním počasí dlabat dýně a tvořit z nich dekorace. "Přibyly i agroatrakce na zahradě a dřevěné vyhlídkové patro, kde budeme nabízet zážitkové přespávání na slámě," upozornila farmářka.
 
Zatímco v prvních dvou ročních si zákazníci na statku kupovali dýně především na dekorace a někdy na kompoty, dnes už si nejrůznější druhy kupují především na vaření. Oblíbené jsou hokaidové polévky i omáčky, smažené patizony i cukety, či zapečené špagetové dýně. Gurmáni si z nich připravují nejrůznější saláty, přílohy k masu, kaše, dělají dýně zapečené i dušené s nejrůznějším kořením, masem, sýrem, tvarohem a dalšími ingrediencemi.
 
Skoro všechny dýně Pipkovi prodají "ze dvora". Pár jich dodávají do restaurací, anebo do obchodních řetězců na dekorace.
 
Předloni začali Pipkovi vedle dýní pěstovat i topinambury. Vypadají jako slunečnice s malými žlutými květy, ale pod zemí mají hlízy s oříškovou příchutí. Diabetici je používají místo brambor. "Je o ně obrovský zájem," poznamenala Pipková. Mají je zatím na čtvrt hektaru, ale velmi rychle se rozmnožují. Jsou však také náročné na živiny. Stvoly dosahují až dvou metrů.
 
Manželé Pipkovi zdědili statek po prarodičích. Dýně pěstují šestým rokem. "Nechali jsme se inspirovat v zahraničí. Dýně jsou tam daleko populárnější než v Čechách, tady všichni znali jen dýňový kompot," uvedla Pipková. "Manžel se s tím setkal ve Švýcarsku. Poblíž Basileje bydlí jeho příbuzní, kteří dýně pěstují," upřesnila.
 
zdroj: ČTK