Pečujte o kávovar tak, aby vám dlouho vydržel

Ráno po probuzení, k siestě po nedělním obědu či kdykoli během dne - dva až tři šálky kávy si denně dopřeje přes polovinu Čechů. V čem ale milovníci kávy mají zatím mezery, je správná údržba kávovaru.

Už dávno není výsadou, že skvělou kávu si lze dopřát pouze v kavárně. Tajemství opravdu kvalitní kávy spočívá ve čtyřech klíčových prvcích: správné dávce namleté kávy, ideálním tlaku, teplotě a dostatečně silné páře pro jemnou mléčnou pěnu. Kondice stroje má na požadovaný výsledek značný vliv, kterého se zaneseným kávovarem, o který se nikdo nestará, prostě nelze dosáhnout. Není to přitom žádná věda, stačí se držet šesti jednoduchých kroků. Seřadili jsme je od každodenních po ty, které stačí jednou za čas, přesto jsou neméně důležité. Každodenní údržbou a důkladným čištěním kávovaru se také prodlužuje životnost přístroje.

1) Čistá páka, základ úspěchu

Čistá páka je základem pro přípravu dobré kávy. Po každém použití ji otřeme a opláchneme sítko, na konci dne pak páku rozebereme. Po odšroubování zobáčků se vyklapne zpomalovač, pod kterým se usazují kávové zbytky a ovlivňují chuť dalších připravených káv.

2) Mléčná pěna jemná jako pohlazení

Dokonale našlehané mléčné pěny lze dosáhnout s mlékem ohřátým na správnou teplotu. Také je zapotřebí přesné množství vzduchu, který se rozprostře rovnoměrně do šlehaného mléka. Toho lze dosáhnout pouze s čistou parní tryskou, která by se měla očistit po každém použití. Stačí ji otřít vlhkým hadrem a profouknout párou, aby se nezalepila. „Toto běžné čištění doporučuji pravidelně doplnit důkladnějším omytím pomocí speciálního čisticího prostředku. Ten zamezí postupnému usazování bílkovin na parní trysce,“ radí Václav Mlčoch, kávový specialista značky Sage a pokračuje: „Odšroubovanou koncovku trysky stačí vložit do konvičky s horkou vodou a přípravkem, a nechat hodinu odmočit. Zbývá jen opět otřít vlhkým hadříkem, našroubovat zpět a profouknut.“

Tip: The Steam Wand Cleaner Powder je jako stvořený na čistění parní trysky.

Cena 399 Kč

3) Espresso, jak se patří

Čistota mlýnku ovlivňuje správné dávkování kávy i její chuť. Na lopatkách či mlecích kamenech se usazují zbytky plné mastných olejů, které postupem času žluknou. Tyto tóny ve svém espressu žádný opravdový milovník kávy nechce. „V nečistotou zaneseném mlýnku chybí dostatečný průchod pro čerstvě namletou kávu, za stejný čas tak nadávkuje menší množství. Frekvence čištění závisí na vytíženosti mlýnku. V průměru by mělo probíhat minimálně jednou měsíčně v zimním období, v létě pak každých čtrnáct dnílýnek kompletně rozebrat, očistit jednotlivé součástky a opět jej složit dohromady.

4) Voda ve své nejčistší podobě

Zachování kvality vody při přípravě kávy vyžaduje pravidelnou výměnu vodního filtru. Ten zachycuje nadměrné množství minerální látek, chlóru, těžkých kovů a pesticidů, čímž zajišťuje stabilní chuť nápoje. Filtrovaná voda zároveň chrání kávovar před usazováním vodního kamene a tím prodlužuje jeho životnost. Nový filtr kávovar potěší jednou za tři měsíce nebo po překročení množství filtrované vody 40 litrů.

TIP: Vodní filtr CLARIS vám dá jistotu, že voda pro přípravu vašeho šálku kávy bude vždy 100% čistá.

Cena 399 Kč

5) Vápno? V kávovaru rozhodně ne

Odvápnění je důležité pro správný chod kávovaru, bezproblémové nahřívání a průtok vody. Jednou za čas – minimálně však dvakrát do roka – je kávovar potřeba odvápnit. Moderní přístroje mají zabudované kontrolky, které uživateli danou chvíli připomenou. „Každý kávovar vždy upozorní na odvápnění. Pokud kávovar v průběhu půl roku od uvedení do provozu a nebo od posledního odvápnění neupozorní na odvápnění, je potřeba i tak provést odvápnění,“ zdůrazňuje specialista.

TIP: Skvělým pomocníkem při odvápňovaní je The Descaler značky Sage. Odstraňuje vodní kámen z kávovarů, překapávačů a konvic.

Cena 449 Kč

6) S čistou hlavou

Čištění spařovací hlavy není radno opomíjet, usazeniny z předešlých připravovaných káv totiž negativně ovlivňují chuť dalšího nápoje. Také o tento krok si kávovar včas řekne. „K čistění spárovací hlavy používáme čistící tabletu. Po provedeném čistícím procesu je potřeba ještě odšroubovat krycí sítko a vyčistit jej i zevnitř, stejně jako samotnou spařovací hlavu. Následně sítko nasadíme na spařovací hlavu a přichytíme opět šroubkem,“ upřesňuje Václav Mlčoch, kávový specialista značky Sage.

TIP: Čistící tableta Sage odstraňuje usazený olej a zbytky z kávových zrn.

Cena 399 Kč