Manželé z Horní Dubenky: Děláme vše pro to, aby se dcera zlepšovala

Manželé Petra a Michal společně vychovávají Kubíčka (2) a Natálku (4).  V necelém roce života se stala Natálka účastníkem těžké autonehody, jejímž následkem jsou velké zdravotní komplikace. Utrpěla rozsáhlá poranění hlavičky, což ovlivnilo mimo jiné také její pohybové a komunikační schopnosti. „Každý den intenzivně doma cvičíme. Jezdíme na rehabilitační pobyty, díky nimž se Natálce tři roky po autohavárii daří krátká chůze s chodítkem,“ popisuje aktuální zdravotní stav své dcery paní Petra a dodává: „Do budoucna věříme, že zvládne chodit s berličkami. Také nás těší, že začíná lépe komunikovat a spojovat slovíčka do vět.“ Natálka má mimo jiné zaveden shunt, který odvádí mozkomíšní mok z mozku do břicha a koordinuje tak nadměrné hromadění tekutin v komorách mozkových. „Občas je náročné hadičku, která je vedená podél tělíčka uhlídat, přeci jen je Natálka aktivní dítě. Důležité je také sterilní ošetřování, aby nedošlo k infekci,“ vysvětluje paní Petra.   

V loňském roce rodině začali pomáhat dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Všem Dobrým andělům, kteří se nám snaží pomoci v naší těžké životní situaci, moc děkujeme. Nevěděli jsme, že můžeme o finanční pomoc zažádat i my. Díky příspěvkům můžeme hradit intenzivní rehabilitační pobyty v lázních. Léčba pro Natálku je tak kvalitnější a dělá díky ní velké pokroky,“ říká s vděčností paní Petra, která je nyní na rodičovské dovolené s Kubíčkem a může tak být Natálce více na blízku. Zda se Natálčin zdravotní stav v budoucnu zlepší natolik, aby se mohla vrátit do zaměstnání, zatím neví. „Doufám, že ano,“ přeje si, „oba dva s manželem děláme vše pro to, aby se dcera stále zlepšovala.“

Na Jihlavsku potřebuje finanční pomoc dalších 31 rodin s vážně nemocným dítětem

Jedná se o rodiny, ve kterých se dítě potýká s onkologickým či jiným závažným onemocněním, jako je chronické selhání orgánů, chronické střevní onemocnění, závažné metabolické poruchy či jiné kombinované postižení. Těmto rodinám pravidelně pomáhá nadace DOBRÝ ANDĚL. Vybrané příspěvky za každý měsíc nadace rovnoměrně rozdělí mezi potřebné rodiny. Výši příspěvků tak ovlivňuje počet dárců i přispěná částka. 

„Rodin, které potřebují finanční pomoc, je mnohem více. Ne každá ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat. Našim cílem je, aby se tato informace, co nejvíce šířila. Pokud se kdokoliv setkává s rodinou či rodinami, kde vážně onemocnělo dítě, budeme rádi, když se na nás obrátí. Kontaktovat nás může také přímo sama rodina,“ říká Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL. 

Staňte se Dobrým andělem

Zapojit se do pomoci můžete i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Vaše příspěvky nadace DOBRÝ ANDĚL odevzdává rodinám do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů zakladatelů a dalších filantropů.

Znáte rodinu s vážně nemocným dítětem?

Doporučte jí nadaci Dobrý anděl. Kontakt je velmi jednoduchý – stačí zavolat nebo napsat e-mail a pracovníci Dobrého anděla již zajistí vše potřebné. Důležité je nebát se ozvat, Dobří andělé rodinám rádi pomohou.