Zrekonstruovaný kostel je otevřen

Po dvou letech rozsáhlé rekonstrukce byla v pátek otevřena jedna z nejvýznamnějších jihlavských památek – kostel Povýšení sv. Kříže. Slavnosti se zúčastnil i velvyslanec Norského království v České republice Jens Eikaas.

Jihlavě se na opravu s celkovými náklady 30 milionů podařilo z Finančního mechanismu EHP (tzv. Norských fondů) získat dotaci asi 7 milionů korun (249 999 EUR). Kostel s nejasným osudem koupilo v dražbě v roce 2005 město Jihlava a připravilo jeho opravu.

Mezi nejvýznamnější kroky rekonstrukce patří odstranění zděné příčky, která po dvě staletí rozdělovala presbytář a trojlodí. Výjimečná je i náhrada původní zhroucené klenby nad presbytářem unikátní technologií tvarované fólie Barissol, kopírující původní proporce klenutého stropu. Tento postup je ojedinělý v celé střední Evropě, nejbližší obdoba je k vidění ve Francii a Vatikánu. Kostel je odvlhčený, získal novou fasádu, vnitřní výmalby, podlahy, opravené portály, přesunuté kolumbárium, má nové osvětlení, ozvučení a nově zbudované zázemí.

Zrekonstruovaný kostel bude dál sloužit k církevním účelům Československé církve husitské, která je zde od roku 1947 na 99 let v pronájmu. Dalším účelem celkové opravy kostela je vytvoření zázemí například pro pořádání kulturních akcí. Cenným artefaktem, který je v kostele k vidění, je Pieta - pískovcová socha významného sochaře Jana Štursy.

Prvním koncertem v nově opraveném kostele bylo vystoupení Mariána Vargy s jeho skupinou Collegium Musicum.

www.jihlava.cz