Právě se nacházíte:

ZOO pěti kontinentů

Jihlava dnes zahájila jednu z největších investičních akcí posledních let - ZOO pěti kontinentů. Do roku 2015 se dvacátý nejnavštěvovanější turistický cíl České republiky rozroste o šest nových pavilonů a výběhů se zvířaty ze všech kontinentů světa.

Za rok by měly být hotové pavilony a výběhy žiraf, expozice klokanů, emu a kasuár. Nevyšší tvorové planety budou vítat návštěvníky ve výběhu u hlavního vstupu do areálu zoologické zahrady. 

V další části projektu se nové expozice dočkají afričtí primáti (mangabejové, kočkodani, guerézy) a přibude pavilon s babirusami, gibony, jeřáby a případně i orangutany (expozice Asie 2012). Stavebně nejnáročnější pavilon plazů bude velkou akci uzavírat, hotový by měl být do konce roku 2014. „Vnitřní uspořádání s mohutnými kmeny stromů a vodopádem bude v návštěvnících vyvolávat dojem pralesa, plášť budovy z mosazných plátů bude evokovat kůži plazů,“ popsal architekt Jaroslav Huňáček. „Tato stavba a také výběh pro hyeny budou otevřeny pro veřejnost v roce 2015. Tím bude historicky největší investice do zoologické zahrady u konce,“ nastínil časový průběh rozsáhlého projektu primátor Jaroslav Vymazal.
 
„Zoo je nejnavštěvovanějším místem Vysočiny. Je zde větší návštěvnost než v zoologických zahradách ve dvojnásobně větších městech,“ uvedl dále primátor Vymazal s tím, že nové pavilony a výběhy zvýší náklady o dva až tři miliony korun ročně, které by měly z velké části pokrýt tržby z vyššího prodeje vstupenek.
 
Celkové náklady projektu ZOO pěti kontinentů jsou 112.886.497,00 Kč bez DPH a investorem je statutární město Jihlava, které na projekt získalo dotaci Regionálního operačního programu ve výši 76,46 procenta způsobilých výdajů.