Závod Hartmann-Rico v H. Brodě spustil novou výrobní linku

Havlíčkobrodský závod společnosti Hartmann-Rico spustil novou výrobní linku na výrobu komplexních operačních roušek. Investiční náklady dosáhly přibližně deseti milionů korun. Linka přinese až dvacetiprocentní zvýšení objemu výroby, vzniklo 15 nových pracovních míst. Novinářům to řekl ředitel závodu Tomáš Otradovský.

Stavbu nové linky si podle něj vyžádal zájem zákazníků, který se dařilo uspokojit jen zvýšeným objemem přesčasové práce. "Ještě letos investujeme dalších téměř deset milionů korun do nových technologií a rekonstrukce jedné z dalších výrobních linek," řekl Otradovský. Podobných linek je nyní v závodě šest.
 
Závod se specializuje na výrobu jednorázových operačních roušek speciálně vyrobených pro řadu operačních zákroků. "Je to nosný výrobek, v celkové produkci zaujímá 84 procent," uvedl Otradovský. Na celé produkci se významně podílí ruční výroba. Mezi 210 zaměstnanci mají výrazný podíl ženy, kterých je přibližně 90 procent. V Česku Hartmann-Rico zaměstnává kolem 1300 lidí.
 
"Více než polovina objemu výroby jsou produkty, které vznikají na základě individuálních požadavků zákazníků," uvedl Otradovský. Většina výrobků se kompletuje do operačních setů v hlavním závodě ve Veverské Bítýšce. Hlavními zahraničními odběrateli jsou Německo a Francie. Vedení společnosti od spuštění nové linky očekává i další zvyšování provozního výsledku. Ten od roku 2011 vzrostl o 25 procent na 9,2 milionu eur (252,415 mil. Kč) v roce 2013, pro rok 2014 je výhled 9,5 milionu eur (206,655 mil Kč).
 
Obrat celé společnosti v roce 2013 byl podle generálního ředitele a předsedy představenstva Ľubomíra Páleníka 3,7 miliardy korun, předpokládaný letošní obrat by se měl zvýšit o pět až deset procent.
 
Akciová společnost Hartmann-Rico patří k nejvýznamnějším výrobcům a distributorům zdravotnických prostředků a hygienických výrobků v České republice. Vznikla v roce 1991 vstupem společnosti Paul Hartmann AG do tehdejšího podniku Rico Veverská Bítýška. Společnost je součástí mezinárodní skupiny Hartmann se sídlem v Heidenheimu v SRN. V Česku má závody v Havlíčkově Brodě, Veverské Bítýšce a Chvalkovicích. Více než deset let působí Hartmann-Rico také na Slovensku, sídlo má v Bratislavě.
 
zdroj: ČTK