Začala náročná rekonstrukce morového sloupu v Jihlavě

Dnes 19. března začala práce u Mariánského (morového) sloupu na jihlavském Masarykově náměstí. Při restaurování památky v roce 2009 restaurátoři zjistili, že kořeny okolních stromů prorůstají do podloží památky a narušují cihlovou vyzdívku soklu.

„Problém se objevuje i u schodiště, které kořeny zvedají a voda zatéká do vyzdívky soklu,“ popsal Ondřej Stránský z odboru správy realit jihlavského magistrátu. Odbor proto zadal úpravy na soklu morového sloupu. Bude se rozebírat kamenná dlažba, odtěží se podloží do hloubky asi 60 cm, odborníci zkontrolují kořeny stromů, následně se výkop opatří protikořenovou fólii, jáma se zasype štěrkem a položí se dlažba. Práce bude trvat dva až tři týdny, přepokládaná cena je 35 tisíc korun. „Na uvedené práce máme vydáno souhlasné závazné stanovisko stání památkové péče,“ ujistil Ondřej Stránský.

V roce 2009 byl u stromů kolem Mariánského sloupu zřejmě vůbec poprvé v České republice použit tak zvaný pneumatický rýč, který ulevil kořenům pod udusaným povrchem. V roce 2009 také radnice nechala sloup zrestaurovat, při té příležitosti restaurátoři zjistili prorůstání kořenů stromů do podkladu památky.

Mariánský (morový) sloup byl postaven na náměstí v roce 1690 jako poděkování za ochranu před morovou epidemií. Na vrcholu je umístěna kopie sochy Immaculaty, jejíž originál je v historické budově radnice. Na nárožích podstavce jsou sochy sv. Františka Xaverského, sv. Josefa, sv. Šebestiána a sv. Jakuba. V blízkosti sloupu je umístěna pamětní deska Evžena Plocka, který se v roce 1969 nedaleko odtud upálil na protest proti sovětské okupaci.

zdroj: ČTK