Za smrt vinou lékařů přiznal soud rekordní odškodné 3,5 mil.

Krajský soud v Brně ve čtvrtek přiznal rekordní odškodnění za smrt vinou lékařů. Rodina, jejíž matka zemřela při porodu v listopadu 2006 v třebíčské nemocnici, získá 3,5 milionu korun. Každé ze tří dětí dostane po milionu korun, otec půl milionu. Píší o tom Hospodářské noviny (HN).

Šestatřicetiletá Jitka Hlavatá zemřela po krvácení z protržené dělohy a několikanásobné srdeční zástavě. Podle posudku komise ministerstva zdravotnictví byly některé postupy lékařů nesprávné a souvisí se smrtí pacientky.

"Lékaři nechali paní prostě vykrvácet. Několik hodin po porodu ležela na lůžku ve stále se zhoršujícím stavu a lékaři jen ztráceli čas. Neudělali nic, aby jí pomohli," odůvodnila rozsudek soudkyně Dagmar Bastlová.
 
Nemocnice od počátku tvrdila, že lékaři chybu neudělali. Ve čtvrtek právník nemocnice přiznal, že vina je na její straně. Primáře, pod jehož vedením k úmrtí došlo, třebíčský Okresní soud už jednou zprostil viny. Podle Bastlové je možné, že na základě nových podnětů dojde k obnově trestního řízení.
 
Dosud nejvyšší odškodné za smrt vinou lékařů získali podle HN před čtyřmi lety manželé z Havířova. Zemřela jim po operaci tříměsíční dcera, když ležela na přehřáté vyhřívací podušce. Dostali 1,5 milionu korun.
 
zdroj: ČTK