Za pád branky na dítě dostala učitelka z Jihlavska podmínku

Krajský soud v Jihlavě dne 8. 2. 2012 potvrdil podmíněný trest pro učitelku mateřské školy v Dolní Cerekvi Alenu Haškovou za ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti. Padající branka na hřišti, kde byla učitelka s dětmi na vycházce, usmrtila před dvěma lety šestiletou dívku. Okresní soud v Jihlavě Haškovou loni v říjnu odsoudil na šest měsíců do vězení s podmíněným odkladem na rok. Hašková se proti trestu odvolala.

Rozsudek je podle soudce Miroslava Nováka pravomocný, jako opravný prostředek existuje pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. "O případném dovolání se musím nejprve poradit s paní Haškovou," uvedl její advokát Jiří Kozák.

Tragický případ se stal v prosinci 2009. Učitelka byla tehdy na vycházce s 16 dětmi na hřišti, kde stály kovové branky. Mezi jednou z nich a přístřeškem byl natažený provaz, za který děti tahaly, až branku převrátily. Železná konstrukce spadla na hlavu šestileté dívce, která utrpěným zraněním podlehla.

Podle svědka obhajoby Jaroslava Ruska, jenž pracoval poblíž hřiště jako řidič autojeřábu, se všechno seběhlo velmi rychle. "Učitelka s dětmi se objevila na okraji hřiště a zatímco čekala, až všechny děti dojdou, některé se už rozeběhly k brankám, začaly se houpat na provaze a vtom jedna z branek spadla," vypověděl Rusko. Učitelka podle něj zřejmě nemohla provaz vidět.

Podle soudu však učitelka měla předvídat a počítat s tím, že branky jsou nestabilní. "Učitelka odpovídá za bezpečnost dětí až do jejich předání rodičům," prohlásil soudce.

Mateřská škola v Dolní Cerekvi bude podle ředitelky Hany Kněžínkové nucena do několika dnů rozvázat s Haškovou pracovní poměr. "Podle zákona je podmínkou bezúhonnost, kterou ona tím pádem nebude splňovat," řekla Kněžínková ČTK. Hašková je podle ní vynikající a spolehlivá učitelka s minimálně patnáctiletou praxí.

Prvoinstanční soud nejprve učitelku trestním příkazem odsoudil k podmínce. Hašková se ale odvolala a v nařízeném hlavním líčení dospěl soudce Chalupa k názoru, že učitelka za smrt dívky nemůže a zprostil ji obžaloby. Nesouhlasil s tím odvolací soud a nařídil soudci vinu učitelky znovu posoudit.

Okresní soud Haškovou loni v říjnu odsoudil na šest měsíců do vězení s podmíněným odkladem na jeden rok. Hrozilo jí až pět let vězení.

zdroj: ČTK