Vysočina se bude prosazovat stavbu pátého bloku Dukovan

Kraj Vysočina bude prosazovat urychlení příprav na stavbu pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Elektrárna je významným zdrojem pracovních míst a podle krajské samosprávy má vliv i na vzdělanost a na celkovou životní úroveň regionu. Text s vyjádřením podpory vzniku nového bloku schválilo krajské zastupitelstvo. Hejtmana zároveň pověřilo, aby projednal tuto záležitost se zástupci vlády a firmy ČEZ, která Dukovany provozuje.

Hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD) připomněl, že i minulá krajská zastupitelstva podpořila rozvoj dukovanské elektrárny. Pro dnešní usnesení hlasovalo 31 přítomných zastupitelů, nikdo nebyl proti. Kraj v něm požaduje vyvolání odborné diskuse, díky níž by měly být stanoveny optimální termíny pro stavbu v Dukovanech. Dukovanský blok by měl být případně upřednostněn před dostavbou Jaderné elektrárny Temelín.
 
Projekt výstavby nového bloku podporují i obce v okolí Dukovan. Elektrárna je významným zaměstnavatelem nejen na Vysočině, ale i v Jihomoravském kraji, podotkl v dnešní debatě krajský zastupitel a starosta Třebíče Pavel Heřman. Rozvoj elektrárny dlouhodobě podporuje také Energoregion 2020 sdružující 126 obcí kolem Dukovan.
 
Dukovany pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektřiny, v elektrárně je zaměstnáno kolem 1200 lidí. Čtyři atomové bloky byly spouštěny do provozu v letech 1985 až 1987. Jejich životnost byla původně plánována na 30 let, ČEZ ji chce prodloužit na 50 až 60 let.
 
Nový blok by podle představ firmy mohl v této lokalitě začít fungovat kolem roku 2035. Ladislav Štěpánek z představenstva ČEZ před dvěma týdny na konferenci k Dukovanům řekl, že zahájení výstavby bude záviset na tom, jestli ji vzhledem k problematické ekonomické návratnosti podpoří stát.
 
Na dostavbu temelínské elektrárny letos firma ČEZ zrušila zadávací řízení. Předtím vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní cenu elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil. V Temelíně měly být postaveny dva bloky, což by stálo mezi 200 až 300 miliardami Kč. Náklady na dukovanský blok by mohly být zhruba poloviční.
 
zdroj: ČTK