Vysočina chce zpět rušené rychlíky, petice podepsalo 2312 lidí

Kraj Vysočina se stále snaží zvrátit rozhodnutí ministerstva dopravy, jímž budou omezeny rychlíkové spoje projíždějící přes kraj. Opatření se nelíbí ani cestujícím; pod dvěma peticemi se podle informací kraje sešlo dohromady 2312 podpisů. Náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD) dnes obě petice předal na sekretariát ministra dopravy Zbyňka Stanjury (ODS). V otevřeném dopise ministra zároveň požádal o znovuzavedení rychlíkových spojů podle původního jízdního řádu.

"To, co udělalo ministerstvo dopravy za našimi zády, mimo stanovené termíny a bez ohledu na dopad na cestující v našem regionu, je neomluvitelné," uvedl Joukl.
 
Rozhodnutím ministerstva dopravy budou na Vysočině od 1. července zrušeny dva rychlíky mezi Havlíčkovým Brodem a Brnem s tím, že jsou málo vytížené. Dalších osm rychlíkových spojů na území kraje pojede už jen některý den v týdnu. Změny nastanou v celé zemi. Obsahuje je jízdní řád platný od 9. června, účinné budou až od července. Nejvíc se tyto úpravy dotknou Vysočiny, přes níž jezdí deset z 24 redukovaných spojů.
 
Informaci o rušení rychlíků dostalo vedení Kraje Vysočina v polovině května. Už tehdy Joukl řekl, že s tím kraj nesouhlasí a pokusí se s ministrem dopravy vyjednat revizi tohoto rozhodnutí. Lidé se pak kvůli tomu začali podepisovat pod dvě petice. "Stejně tak starostové měst a obcí na území Kraje Vysočina vyjadřují zásadní nesouhlas se změnami jízdního řádu rychlíkových spojů," uvedl Joukl v otevřeném dopise. Doplnil, že s rušením rychlíků nesouhlasí ani hejtmani a prý i mnoho zaměstnanců Českých drah.
 
Na Vysočině navazuje na rušené a redukované rychlíkové spoje asi 68 regionálních vlaků. Kraj je rušit nebude.
 
zdroj: ČTK