Ve Světlé se rozjíždí nová sklárna

Ve Světlé nad Sázavou byla minulý týden otevřena nová sklárna. Nápojové i dárkové sklo se značkou BOMMA v ní bude vznikat podle návrhů českých i zahraničních sklářských výtvarníků. V provozu kombinujícím tradiční českou ruční výrobu se špičkovými technologiemi zatím našlo práci 25 lidí. ČTK to řekl Jiří Trtík, ředitel světelské společnosti Bohemia Machine, jíž sklárna patří.

Pro Světlou nad Sázavou, kterou před necelými čtyřmi lety postihl krach velkých skláren Sklo Bohemia s 1200 zaměstnanci, znamená tento počin další potvrzení dobrých vyhlídek na udržení sklářské tradice. "Jedná se o významný den pro město," uvedl starosta Jan Tourek (KDU-ČSL).

Sklárnu začala Bohemia Machine plánovat před třemi lety, v době největší krize českého sklářství. "BOMMA se zrodila ze snu o českém skle," řekl Trtík. Pro projekt za desítky milionů korun nebylo jednoduché najít investora. "Několik bankovních domů mě zprvu mělo za blázna - chtít stavět novou sklárnu, když se kolem staré zavírají," poznamenal Trtík. Ve Světlé prý teď byla na "zelené louce" postavena první sklárna v Česku za posledních deset let. Stavba trvala osm měsíců. Firma na ni vyjednává evropskou dotaci.
 
Ve sklárně zabírající 2000 metrů čtverečních se bude ročně vyrábět 1500 tun skla. Špičkové technologie umožní uskutečnit i netradiční tvary a dekor. "Měl by to být jakýsi průmyslový ateliér třetího tisíciletí," popsal záměr Trtík.
 
Bohemia Machine začínala jako výrobce strojů pro sklárny, pak se začala zabývat také zpracováním skla. Asi rok má malou sklářskou pec. Díky nové sklárně počítá s podstatným zvýšením produkce. "Naši designéři připravili nádherné kolekce, které začínají být úspěšné po světě," uvedl ředitel. Kolekce zahrnují mimo jiné práce mistrů českého skla Františka Víznera a Vratislava Šotoly. Kontakty už podle Trtíka podnik navázal v řadě zemí, od USA přes Evropu a Rusko po Čínu a Japonsko.
 
V tradičně sklářské Světlé funguje několik větších nebo menších sklářských firem i řada malých dílen. Největší jsou sklárny Crystalite Bohemia fungující v areálu zkrachovalého Skla Bohemia. I jejich produkce stoupá, ve strojové výrobě skla tam už pracuje asi 600 lidí.
 
zdroj: ČTK