V Motorpalu jsou ve stávkové pohotovosti závody Batelov a Jemnice

Ve strojírenské společnosti Motorpal vyhlásily minulý pátek stávkovou pohotovost odborové organizace v závodech Jemnice a Batelov. František Ondrák, předseda podnikových odborů v Jemnici, dnes ČTK řekl, že jim vedení chce krátit mzdy o 30 procent s tím, že je to opatření vyvolané ekonomickou situací firmy. Koncem loňského listopadu už v Motorpalu dostalo výpověď asi 100 z celkových 1700 zaměstnanců. Vedení společnosti ve svém dnešním prohlášení uvádí, že je s odboráři připraveno jednat.

"Motorpal s námi už přes rok neuzavřel kolektivní smlouvu a teď ještě vydal nový mzdový předpis, kterým nám chce krátit mzdy o 30 procent," uvedl Ondrák. Míní, že odboráři v Motorpalu už v posledních letech udělali vůči vedení dost ústupků.
 
"Vedení společnosti s odborovými organizacemi vždy jednalo a je připravené dále jednat. Nevidíme tedy žádný důvod ke stávkové pohotovosti," uvedl v viceprezident Motorpalu Pavel Nový. Podotkl, že Motorpal má kromě Batelova a Jemnice další dva závody v Jihlavě a ve Velkém Meziříčí. V těch stávková pohotovost vyhlášená nebyla.
 
Předseda závodních odborů v Batelově Jan Herza podle dnešního Jihlavského deníku nevyloučil to, že se ke stávkové pohotovosti připojí i zbylé dvě odborové organizace. "Podle toho, jak zareaguje vedení Motorpalu, se rozhodnou v Jihlavě a Velkém Meziříčí," řekl deníku.
 
Motorpal se zabývá výrobou vstřikovacích zařízení pro dieselové motory. Listopadové propouštění společnost zdůvodnila hlavně poklesem poptávky v Rusku. Generální ředitel Milan Medonos tehdy uvedl, že ke špatné situaci podniku přispívají také odbory, které stupňují požadavky. Každý závod Motorpalu má vlastní odborovou organizaci.
 
Už loni v září vedení Motorpalu uvedlo, že by se hromadné propouštění mohlo do konce letošního roku týkat dohromady 340 pracovních míst. Podle odborářů byly kromě listopadu nějaké další výpovědi rozdány také v prosinci.
 
zdroj: ČTK