V Koněšíně zemřel starší pár

V rodinném domku v Koněšíně na Třebíčsku našla v neděli před čtvrtou hodinou odpoledne vnučka mrtvého dědu a jeho družku. Dvaasedmdesátiletý muž a o tři roky mladší žena měli po těle bodné rány. Obě těla se nacházela na verandě v zadní části domku. Případ si převzali krajští detektivové v Jihlavě. „Případ vyšetřujeme pro podezření ze spáchání násilného trestného činu. S ohledem na probíhající vyšetřování zatím nebudeme poskytovat bližší informace," řekla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Kriminalisté nechtěli potvrdit, jestli jde o dvojnásobnou vraždu, jelikož ještě neměli výsledky soudní pitvy obou těl. „První konkrétní informace sdělíme nejdřív ve středu," řekl Deníku Pavel Kubiš, šéf krajských detektivů zabývajících se vraždami. Pitvám byl osobně přítomen v Ústavu soudního lékařství v Brně.

Policisté již v neděli místo činu důkladně prohledali, ale včera se do Koněšína nedaleko Dalešické přehrady znovu vrátili. Se psy znovu prohledávali okolí. Pravděpodobně hledali možnou vražednou zbraň. „Řekli mi, že když najdu zkrvavený nůž, tak na něj nemám sahat a okamžitě je zavolat," řekl Deníku jeden ze sousedů, jemuž policisté také prohledávali dvorek. Jeho dům je v těsném sousedství, kde byla mrtvá těla nalezena.
 
K násilnému činu nejspíš došlo v noci ze soboty na neděli, nebo brzy ráno. Sousedé ještě v sobotu kolem sedmé hodiny večer viděli dvaasedmdesátiletého muže živého. V pět hodin ráno byl zvyklý pouštět slepice z kurníku, ale ty byly zavřené. Důchodci navíc měli menšího psa, toho si druhý den odvezla rodina. Ani jeden ze sousedů neslyšel psa v noci štěkat. „Nic jsme neslyšeli. Ani psa, ani volání o pomoc či nějaký jiný křik," řekl soused a dodal, že je to divné, protože sousedí přes zeď. „Když naklepávali řízky, tak jsme to slyšeli, ale v neděli jsme opravdu nic neslyšeli," dodal soused.
 
Podle vnučky je možné, že pachatel či pachatelé museli dům i jeho okolí dobře znát. Z domu se podle informací Deníku nic neztratilo. Loupežnou vraždu ale policisté zatím vyloučit nemohou. Verzí je několik: od přepadení až po rodinné neshody. Podle zkušeného kriminalisty z Brna Vladimíra Matouška není nic neobvyklého, když se lidé z nejrůznějších důvodů pobodají navzájem. „Bude záležet na pitvě a rozložení ran na těle," naznačil Vladimír Matoušek.
 
Lidé v Koněšíně teď žijí v nejistotě, protože policie zatím nesdělila, co se vlastně stalo. Obávají se nejhoršího, a pokud půjde o dvojnásobnou vraždu, doufají, že kriminalisté co nejdřív najdou pachatele.
 
Víkend byl v Koněšíně rušnější než obvykle. V neděli tam stovky lidí slavily dětský den. Ulice, kde byl mrtvý pár nalezen, patří přes léto k nejrušnějším v obci. K domku je navíc přístup zezadu přes dvorek. „Je to hlavní spojovací cesta k Dalešické přehradě. Vím, že v tamním kempu Borovinka v sobotu večer sledovalo více lidí v televizi fotbal," uvedla starostka Koněšína Hana Žáková. V Koněšíně je i zastávka lodní dopravy.