V jihlavském amfiteátru šlápli lidé do pedálů Oranžového kola v rytmu československých hvězd

Amfiteátr Jihlava ožil o víkendu multižánrovým kulturním festivalem Vysočinafest. Bohatý třídenní program, který přilákal přes 20 tisíc lidí, nabídl vedle největších hvězd české i slovenské hudby a uměleckých dílen také charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ. Šlápnutím do pedálů tentokrát návštěvníci pomohli dětskému oddělení Nemocnice Jihlava a Oblastí charitě Jihlava, když pro ně dohromady vyšlapali 200 354 korun.

Každý návštěvník měl možnost strávit na Oranžovém kole jednu minutu a svým výkonem přispět na dobrou věc. Podpořit veřejně prospěšné organizace z Vysočiny přijeli do jihlavského amfiteátru hudební nadšenci z blízkého i širokého okolí. Do sedel nadačních kol zasedli také Josef Zimovčák a to i přes svá zranění, muzikant Petr Bende, primátor města Jihlavy Jaroslav Vymazal a zástupci Kraje Vysočina. „Potvrdilo se, že lidé nejsou lhostejní k potřebným, protože se do pedálů Oranžového kola opírali s plným nasazením. Kola se nezastavila celých 5 hodin, do pedálů kol šláplo na 240 návštěvníků festivalu a najeli téměř 200 kilometrů. Převedeno na finance – návštěvníci našlapali pro potřebné projekty obou organizací přes dvě stě tisíc korun, to je úctyhodná částka,“ uvedla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.
 
Vysočinafest úspěšně navázal na loňský první ročník a opět přivítal řadu hvězd v čele s Tomášem Klusem a Richardem Müllerem nebo kapelami Chinaski, MIG 21 či Čechomor. Hudební program doprovodily tvůrčí umělecké dílny pro děti, kde si malí návštěvníci festivalu vyzkoušeli akrobacii na šálách, akrobatický rokenrol, tvůrčí animační dílnu nebo třeba venkovní dětskou zumbu.  
 
Dětské oddělení jihlavské nemocnice, které bylo jako jedno z prvních založeno krátce po 2. světové válce, se stalo se významným mezníkem v péči o dítě ve městě i v celém bývalém jihlavském okrese. V současné době dětské oddělení poskytuje péči celkem na 59 lůžkách v pěti lůžkových stanicích. Odbornou péči zajišťuje 10 lékařů a ošetřovatelskou péči poskytuje 55 nelékařských zdravotnických pracovníků. Na Oranžovém kole pro něj návštěvníci Vysočina festu vyšlapali částku 97 867 korun. „Peníze použijeme na vybavení pokojů na dětském oddělení. Chceme, aby se u nás malí pacienti cítili co nejvíc jako doma,“ řekla vrchní sestra dětského oddělení Simona Hájková.
 
Oblastní Charita Jihlava je profesionální organizace, která poskytuje pomoc a podporu potřebným lidem a jejich okolí. Pracovními i dobrovolníci kladou důraz na lidskou důstojnost a duchovní hodnotu každého člověka. Usilují o změnu postojů lidí vedoucí ke zvyšování společenské soudržnosti. „Výtěžek v hodnotě 102 487 korun použijeme na zakoupení vozu, který využijeme pro zajištění domácí hospicové péči Bárka. To nám umožní se starat o těžce nemocné v jejich domácím prostředí,“ uvedl Vítězslav Schrek, zástupce ředitele Oblastní Charity Jihlava.