V jihlavské zoo přibyla mláďata u lemurů

V jihlavské zoo přibyla mláďata u kaloňů zlatých a u lemurů. Kaloně, příbuzné netopýrů, kteří patří mezi ohrožené druhy, se daří úspěšně rozmnožovat jen v několika zoologických zahradách na světě, uvedla mluvčí zoo Kateřina Kosová. Z jihlavské skupiny bylo v lednu předáno pět samců na chov do zoo v nizozemském Amsterodamu. V tomto měsíci se kaloňům v Jihlavě narodilo další mládě.

Jihlavská zahrada teď chová šest samců a 11 samic kaloňů. "Mládě nosí samička na těle a kojí ho dva až tři měsíce," přiblížila mluvčí. Původní domovinou kaloňů zlatých, jejichž tělo připomíná netopýra a hlava lišku, je ostrov Rodrigues v Indickém oceánu. Převážně kvůli ničení jejich přirozeného prostředí je tento druh zařazen do několika mezinárodních záchovných programů.

Další letošní přírůstky přivítali jihlavští chovatelé u lemurů kata, jimž se narodila dvě mláďata. Lemurů kata teď má zoo celkem 13. Tato zvířata s dlouhým pruhovaným ocasem pocházejí z Madagaskaru. Ocas jim pomáhá udržovat rovnováhu při skocích a zároveň jim slouží k dorozumívání ve vysoké trávě. "Mládě se hned po narození zavěsí za srst na břiše matky, asi po čtrnácti dnech potom přesedlá na hřbet," dodala Kosová.

Za celý minulý rok se v jihlavské zahradě podařilo rozmnožit 61 druhů exotických zvířat, na svět přišlo 381 mláďat. V zahradě se mimo jiné narodila i dvojčata levhartů sněžných. U malých drápkatých opic, jichž má jihlavská zoo největší kolekci v Česku, přibylo 28 mladých. Zoo chová kolem 190 exotických druhů, chovatelé pečují přibližně o 1500 zvířat. Loni se na ně přišlo podívat 265.953 lidí, druhý nejvyšší počet v historii.

zdroj: ČTK