V bývalém závodě Tesly v Jihlavě bydlí důchodci

Bývalý závod Tesly v centru Jihlavy začíná ožívat. Ve středu tam byl oficiálně uveden do provozu domov pro 75 důchodců. V rozlehlém areálu už také funguje školicí středisko a podzemní garáže s téměř 200 místy, zabydluje se nový lékařský dům s ambulancemi. ČTK to řekl ředitel domova Jiří Vondráček. Další průmyslové budovy na přestavbu ještě čekají. Přeměna celé továrny by měla být dokončena asi do dvou let.

Do bývalé továrny na zpracování tabáku se Tesla nastěhovala v roce 1958, před několika lety ale tento výrobce přesídlil do jihlavské průmyslové zóny. Prázdný závod v Havlíčkově ulici koupila před pěti lety společnost Corbada, která také zajišťuje revitalizaci tohoto území. "V první fázi se dá říci, že jak to bylo naplánované, tak se to i spustilo," uvedl Vondráček. V bývalé továrně mimo jiné ještě přibude hotel, mateřská škola, byty, kanceláře, ale také kavárna a galerie.

Domov důchodců byl dostavěn vloni a koncem roku začal přijímat klienty. Volných je ještě několik míst. "Postup byl pomalejší, protože ubytování je poskytováno lidem, kteří to nejvíc potřebují. Takže my jsme odmítli přes 30 žádostí," vysvětlil Vondráček. Investici za 107 milionů korun dotuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Zbývající díl peněz poskytla obecně prospěšná společnost Stříbrné Terasy, která byla kvůli tomuto projektu vytvořena. Město bude postupně tyto peníze splácet a nakonec domov důchodců samo převezme.
 
zdroj: ČTK