Ukradli auto, ve kterém byla eura za téměř pět mil. Kč

Kriminalisté na Vysočině dopadli tři muže podezřelé z krádeže automobilu na čerpací stanici na dálnici D1. V autě byla taška se 194.000 eury (4,91 milionu Kč), celková škoda přesahuje pět milionů korun. Z krádeže jsou obviněni dva Češi a jeden Polák. Všichni jsou stíháni na svobodě. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na deset let. ČTK to oznámila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Krádež údajně spáchali muži ve věku 28, 38 a 57 let společně s dalšími dvěma zatím nezjištěnými Poláky po předchozí domluvě v květnu 2010 na benzinové čerpací stanici na 96. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Jeden z mužů tam odcizil osobní vůz BMW, v němž byla taška s vysokou hotovostí v eurech. Druhý den po krádeži bylo odcizené vozidlo nalezeno odstavené na opuštěném místě v blízkosti sjezdu z dálnice D1 na 104. kilometru u Větrného Jeníkova. Peníze z kufru vozidla zmizely.

Kriminalistům se podařilo prokázat, že akci předem naplánoval jeden z trojice dopadených - osmadvacetiletý muž trvale žijící v Moravskoslezském kraji. "Tento muž využil skutečnosti, že se znal s uživatelem vozidla, který podnikal ve směnárenství. Věděl, že ve vozidle převáží vyšší částky peněz a věděl i o jeho pravidelných cestách, při nichž se zastavuje na krátký odpočinek a občerstvení," uvedl kriminalista Michal Laška.
 
Údajný hlavní organizátor krádeže nebyl nikdy soudně trestán. Druhý z podezřelých byl opakovaně soudně trestán za skutky související s nedovoleným překročením státní hranice. Cizinec byl v Česku trestán za drogovou kriminalitu, ale k výkonu trestu byl předán do Polska.
 
zdroj: ČTK