U Jihlavy a Bíteše začali stavbaři chystat dálnici D1 na opravy

Na dálnici D1 dnes začaly plánované opravy, pracuje se na prvních dvou úsecích. Mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou od 104. do 112. kilometru dělníci od rána rozmisťují dopravní značení. Provoz přechodně stahují do jednoho jízdního pruhu, kvůli čemuž se u Jeníkova po ránu vytvořila asi 1,5 kilometru dlouhá kolona. Před 11:00 byl provoz u Jihlavy celkem plynulý. Policie vyzývá řidiče, aby z dálnice nesjížděli. 

"Chtěli bychom řidiče vyzvat, aby nesjížděli na objízdné komunikace, protože na těchto komunikacích by mohlo docházet k dalším problémům," řekla ČTK mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Dopravní policisté mají kvůli opravám D1 krizový plán, jejich počty však posíleny nebyly. 

Práce podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začínají také mezi 153. až 162. kilometrem od Lhotky po Velkou Bíteš, z pohledu řidičů tam omezení začnou až v sobotu. Nejvytíženější silnice v Česku se bude opravovat za plného provozu. Na Vysočině projede po dálnici během 24 hodin průměrně 35.000 vozidel. Opravy prvních dvou úseků skončí příští léto. Stavbaři by měli denně pracovat šestnáct hodin. 
    
U Jihlavy stavbaři nejprve vybudují provizorní přejezdy středního dělicího pásu, a to u obou sjezdů, aby se tam doprava dala převést z jedné strany D1 na druhou. Auta tam ode dneška budou jezdit v obou směrech dvěma pomocnými pruhy rychlostí sníženou na 80 kilometrů v hodině. Týkat se to bude dvou 300 metrů dlouhých úseků. Dělníci dnes v jednotlivých směrech nejprve kužely provizorně vymezovali jeden jízdní pruh u středových svodidel. Pak žlutými čarami vyznačili dva pruhy, jimiž budou auta jezdit po dobu omezení.
    
U sjezdů z D1 mezi Jihlavou a Jeníkovem jsou připravena žlutá vozidla odtahové firmy Pretol. "Ode dneška začínáme držet čtyřiadvacetihodinové hlídky. Naše vozidla jsou předsunuta na stanovištích 104 a 112," řekl majitel firmy Václav Jakeš. 
    
Zahájení oprav u Větrného Jeníkova sledovali kromě novinářů i zástupci kraje a obcí poblíž D1, kteří mají strach ze zvýšené dopravy na regionálních silnicích. Jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS) je rád, že ŘSD nevyznačilo objížďky a chce auta udržet na dálnici. "Kdyby to mělo jít přes Jihlavu, tak to stejně jako jakékoli jiné město ucpe," řekl. 
    
Mezi Lhotkou a Velkou Bíteší budou dělníci do soboty upravovat terén a rozvážet značení pro uzavírku začínající v neděli. Motoristy tam čekají první komplikace 11. května, ale jen směrem na Prahu, v němž bude provoz sveden do jednoho pruhu. V neděli v něm začnou auta jezdit ve dvou zúžených pruzích. Směrem na Brno se mezi Lhotkou a Bíteší nyní omezení nechystají. 
    
Podle mluvčího brněnských policistů Pavla Švába začátek prací na dálnici dopravu kolem Brna zatím nekomplikoval. 
    
Přestavbu úseku Větrný Jeníkov - Jihlava provede konsorcium Colas CZ a Porr za 649 milionů korun. Mezi Lhotkou a Velkou Bíteší dálnici opraví sdružení firem OHL ŽS s Alpine Bau, dostane za to 597 milionů korun. 
    
Dálnice D1 je asi deset let za svou životností. Na opravy je připraveno 21 úseků od Mirošovic na 21. kilometru po exit Kývalka na 182. kilometru. Obnova této dopravní tepny potrvá několik let, přijde asi na 14 miliard korun. 
 
zdroj: ČTK