Třetina populace pociťuje při nákupu v lékárně nedostatek soukromí

Také se někdy stydíte při nákupu v lékárně? Pak patříte mezi více než třetinu těch, kteří by zde uvítali větší ochranu soukromí při nákupu léků nebo hygienických pomůcek. Pokud lékárníkovi popisujete problém, na který hledáte účinnou léčbu, sdělujete mu často poměrně intimní informace. Pak nemáte zájem o to, aby o něm věděli i všichni ostatní, kteří zde zrovna čekají.

Soukromí chybí nejvíce mladým ženám

Při nákupu v lékárně pociťuje podle průzkumu STEM nedostatek soukromí více než třetina lidí (34 % populace). Více ji pociťují mladší lidé, spíše ženy než muži. V lékárnách sice existují soukromé zóny, ale čára na zemi obvykle nic neřeší. Mohl by to ale řešit sound masking – technologie maskování zvuku, která dokáže určitou zónu odstínit tak, aby konzultované intimní problémy zůstaly opravdu neveřejné.

„Zajištění soukromí pomocí technologie pro maskování zvuku se u nás ve zdravotnictví zatím příliš nevyužívá. Může se zde uplatnit v mnoha oblastech, v lékárnách by pomohla k vytvoření opravdu privátních zón, kde by lidé mohli s lékárníkem či poradcem diskutovat své problémy bez nepříjemného pocitu, že je slyší i někdo další,“ říká Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro, která technologii sound masking zastupuje v ČR. „Maskování zvuku funguje tak, že do požadovaného prostoru vysíláte uniformní tichý zvuk připomínající šum větru. Je upravený do pásma lidské řeči a optimalizovaný tak, aby překrýval probíhající komunikaci. Rozhovor pak přestává být srozumitelný – vnímáte ho, ale nejste schopni zaznamenat obsah.“

Šum, který odstíní komunikaci

Jak sound masking vlastně funguje? Jde o jednoduchý princip, který využívali již staří Římané, kteří své domy odstiňovali od rušivé ulice zvukem fontány. Moderní maskování zvuku pracuje na podobném principu – uniformní „šum“, který po příchodu do takto upraveného prostoru nevnímáte, překrývá konverzaci ve vzdálenosti od cca 3,5 m.

Technologie je téměř neviditelná a nezasahuje rušivě do podoby interiéru. Jde o tzv. emitory (malé reproduktory vysílající „šum“) a centrální ovládací jednotku. Podle velikosti prostoru a na základě vypracované studie optimálního rozmístění je možné sound masking nainstalovat v řádu několika hodin či dnů. Zařízení je bezúdržbové a nevyžaduje žádné zásahy obsluhy. Systém je energeticky velmi úsporný, má spotřebu menší než běžná žárovka.