Telč nabídne v srpnu koncerty, historické slavnosti i let balonů

Pro návštěvníky Telče, města s památkami UNESCO, je připraven bohatý program i ve druhé polovině léta. V tomto týdnu zazní závěrečné koncerty tradičního festivalu Prázdniny v Telči. V půli srpna bude renesanční náměstí patřit historickým slavnostem Zachariáše z Hradce. Horkovzdušné balony se budou nad městem vznášet od 23. srpna, o den dříve bude zahájen festival Krajina hudby. Novinářům to dnes řekli pořadatelé.

Ve městě, které patří mezi nejoblíbenější výletní cíle na Vysočině, je letos létě rušno. Během Prázdnin v Telči, které začaly 26. července, do městského informačního centra zavítalo i 700 lidí denně. "O víkendech se těžce ubytovávalo. Telč je plná," řekla místostarostka Hana Müllerová.
 
Zámek podle kastelána Bohumila Norka navštívilo do konce července kolem 55.000 lidí, asi o 8000 více než ve stejné době před rokem. Zámeckou statistiku ale ovlivnilo zavedení vstupného i na nádvoří, které se platí od minulého měsíce.
 
Prázdniny v Telči nabídly více než stovku kapel. Na závěrečném koncertu 31. ročníku festivalu, který se uskuteční v neděli, vystoupí s Druhou trávou americký hráč na foukací harmoniku Charlie McCoy. "Blíží se pětitisící návštěvník letošních Prázdnin," řekl dnes pořadatel Milan Kolář.
 
Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna zaplní město od 15. do 18. srpna. První den bude v prvorepublikovém duchu, následovat bude pohádkový pátek. V sobotu slavnost vyvrcholí renesančním dnem připomínajícím dělení obsáhlého majetku pánů z Hradce.
 
Čtyřdenní festival Krajina hudby se bude odehrávat od 22. srpna. Kromě koncertů bude zaměřen také na sport, golf a cyklistiku a také na gastronomii. Program je na www.krajinahudby.cz. O den později začne v Telči 17. setkání příznivců horkovzdušných balonů - Balóny nad Telčí. Do neděle 25. srpna se divákům představí 15 posádek.
 
zdroj: ČTK