Světelská radnice staví cyklostezku, která povede kolem Sázavy

Světelská radnice buduje první cyklostezku, povede do Smrčné. Asfaltová cesta vhodná i pro in-line bruslení vzniká v údolí řeky Sázavy. Dokončena bude v půlce listopadu, řekla ČTK světelská místostarostka Lenka Arnotová. Na stavbu s náklady 7,7 milionu korun má město slíbenou státní dotaci.  

Obyvatelé města si cyklostezku přáli. "Udělali jsme anketu a tahle aktivita se setkala s velkým ohlasem," uvedla Arnotová. Doplnila, že město kvůli cyklistům v posledních třech letech také postupně zlepšuje cestu mezi Lipničkou a Dolním Městem.

Na cyklostezce stavbaři pracují v úseku od sjezdu v Sázavské ulici po napojení na účelovou silnici pod Mrzkovicemi. Nově vznikne komunikace dlouhá 1,7 kilometru, která naváže na silnici k čistírně odpadních vod. Celkem tak bude cyklostezka měřit 2,5 kilometru. Na projekt dostane město dotaci kolem čtyř milionů Kč. Na Vysočině začaly cyklostezky přibývat hlavně díky dotacím. Podle dostupných informací ale letos sehnaly radnice na tento účel podstatně méně peněz než v minulých letech. V Jihlavě začala zjara sloužit cyklostezka dlouhá 3,2 kilometru. Město na ni čerpalo dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
 
V roce 2010 bylo na Vysočině postaveno 2,8 kilometru cyklostezek, loni podle údajů na krajském webu přibylo dalších devět kilometrů. Celá síť stezek v kraji měří přes 53 kilometrů. Nejvíc cyklostezek, dohromady 13,5 kilometru, vzniklo ve Žďáru nad Sázavou. Podle údajů kraje tyto bezpečné trasy pro cyklisty slouží v 15 sídlech, od letoška se k nim přidá i Světlá. Chystají se další projekty.
 
zdroj: ČTK