Střed historického města je zpět

Bronzová deska, která označuje střed historického města Jihlavy, je zpět. Na své místo se vrací po měsíci, kdy z dlažby v pěší zóně ulice Matky Boží byla ukradena.

Bronzová deska, která označuje střed historického města Jihlavy, je zpět. Na své místo se vrací po měsíci, kdy z dlažby v pěší zóně ulice Matky Boží byla ukradena. Po jediném dni střed našli strážnici městské policie pohozený v trávě ve Znojemské ulici. Média věnovala události velkou pozornost, zřejmě proto zloděj nejznámější ukradenou věc ve městě raději zahodil, než by riskoval identifikaci při prodeji úlovku ve výkupu.

Deska je nově opatřena hroty, které jsou zapuštěny do otvorů v masivní žulové dlaždici a několikanásobně přichycena chemickou kotvou. Druhé umístění desky se zájmem sledovali procházející lidé a přidávali peprné komentáře na adresu zloděje a návody na dokonalejší zabezpečení od instalace mříží až po ochranu desky elektrickým proudem.

Kovová kruhová deska zhruba o velikosti 45x45 cm nese informace o světových stranách, souřadnicích místa a nadmořské výšce, nechybí také ježci jako symbol města Jihlavy. Desku v dlažbě doplňuje informační tabule na nejbližším domě s popisem místa v několika jazycích.

Střed historického města Jihlavy byl určen průsečíkem spojnic protilehlých bodů historického jádra města, podle mapy stabilního katastru z r. 1897, uložené v dokumentaci Katastrálního pracoviště Jihlava. Pro hledání středu bylo zvoleno historické jádro, město jako celek se rozrůstá, jeho střed se tedy průběžně mění. Zeměpisné souřadnice středu jsou 49°23'44,0" severní šířky a 15°35'22,4" východní délky, nadmořská výška je 520,5 m.

www.jihlava.cz