Sběratel má největší sbírku pohlednic s motivy obrazů Josefa Lady

Šedesátiletý sběratel Alois Urbánek z Pasohlávek na Břeclavsku vlastní největší sbírku pohlednic s motivy obrázků Josefa Lady v České republice. Má jich 2539, každá z nich je jiná, přestože některé se liší pouze drobnostmi. Sbírka obsahuje také první oficiálně vydanou sadu deseti kusů z roku 1917. Urbánkova sbírka bude zapsána do České knihy rekordů. ČTK to dnes řekl prezident pelhřimovské agentury Dobrý den spravující české rekordy Miroslav Marek.

"Z dalších předválečných ladovských pohlednic pouze tři pan Urbánek nemá. I v tom je pozoruhodnost jeho sběratelství," řekl Marek. Sběratel vlastní i oficiálně nevydanou pohlednici s kresbami z knihy Karla Viky Fatalis.
 
Urbánek začal ladovské pohlednice sbírat zhruba jako dvacetiletý, když třídil pohlednice po své babičce a začal je rovnat podle námětů. Zajímavostí jsou například reklamní pohlednice z 30. let minulého století vydané k zahájení výstavy Josefa Lady. "Tyto pohlednice dostávali jako pozornost jen účastníci výstavy, je jich proto velmi málo," dodal Marek.
 
Významnou část sbírky tvoří pohledy zachycující život na vsi v době Vánoc a adventu a zvyky a obyčeje s tímto časem spojené. Vedle toho existují i pohlednice s Ladovými vesnickými tancovačkami, kocourem Mikešem nebo s nejznámějším českým vojákem Švejkem. Urbánek sbírá také poštovní známky s náměty Ladových kreseb. "Známky vyšly v 70. letech minulého století a ještě v současné době jsou k mání za nějakých 20 korun. Ta, která se technicky příliš nevydařila a odlišuje se třeba barevností, má dnes hodnotu stonásobně vyšší," poznamenal Marek.
 
Dvě kompletní kolekce vánočních pohlednic Josefa Lady mohou do 6. ledna vidět návštěvníci v Muzeu rekordů a kuriozit v pelhřimovské Dolní bráně.
 
zdroj: ČTK