Rozšiřujeme kapacity mateřských školek

Jihlava intenzivně pracuje na zvýšení kapacit v mateřských školách. Od prvního listopadu bude k dispozici dalších padesát míst v rekonstruované a rozšířené mateřské škole v Jihlavě – Antonínově Dole. Rozšířená školka se jmenuje Studánka a velmi pěkný nový interiér je inspirován vodou. V mateřince v A. Dole mohou děti chodit do sauny, na velké hřiště nebo na procházky do blízkého lesa.

Ve školním roce 2011/2012 město vytvoří celkem nových 175 míst. Několik týdnů je otevřena jedna nová třída mateřinky pro 25 dětí v budově ZŠ Kollárova, dalších pět desítek dětí začne ještě během listopadu chodit do mateřinky zřízené ve volných prostorách domova mládeže Na Stoupách. Do třetice padesát míst přibude v jarních měsících roku 2012 v rozšířené mateřince v Jarní ulici.

Radnice navyšováním míst reaguje na vysoké požadavky umístění dětí v předškolním zařízení. Za tento školní rok Jihlava investuje do navýšení kapacit zhruba 40 milionů korun. „Opustili jsme původní záměr budovat školky na zelené louce. Jako vhodnější se ukázalo opravovat a rozšiřovat stávající zařízení. Dříve nebo později by rekonstrukce stejně potřebovala, navíc disponují zázemím a zkušeným personálem, který nemusíme nově hledat,“ přiblížil postupy radnice primátor Jaroslav Vymazal.
 
Letošním navýšením záměry města nekončí, ani velmi solidních nových 175 nových míst poptávku neuspokojí. Už listopadové zastupitelstvo bude schvalovat rozšíření mateřinky v Resslově ulici, která by měla být s novými padesáti místy připravena k prvnímu dni školního roku 2012-2013. „V příštím školním roce chceme připravit celou stovku nových míst nástavbou budovy základní školy Nad Plovárnou. Věřím, že zastupitelé potřebnost těchto investic pochopí a podpoří je při hlasování o rozpočtu,“ uvedl náměstek primátora pro oblast školství Rudolf Chloupek. Součet nákladů na obě akce je totiž asi pětašedesát milionů korun. „V záloze je ještě vytvoření 70 míst v Heleníně,“ dodal náměstek Rudolf Chloupek.
 
„Máme informace o záměrech některých firem a organizací zřídit podnikové školky. To by řešení situace s nedostatkem míst v mateřinkách také pomohlo. Bohužel zbytečně náročná legislativa mnohé instituce od zřízení vlastních školek odrazuje. Přesto doufáme, že se povede firemní školky otevřít,“ doplnil primátor Jaroslav Vymazal.
 
Na rozšíření MŠ v Antonínově Dole se začalo po předchozí administrativní přípravě pracovat v červenci tohoto roku, dokončeno bylo ke konci září, v říjnu se školka dodělávala a vybavovala, dodavatelem byla společnost VSM, spol. s r.o., Jihlava. Celkové náklady včetně projektu, inženýrské činnosti atd. jsou 8,4 milionu korun bez DPH.