Romské děti z Jihlavy prožily vzdělávací týden na Slovensku

Děti z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Erko Jihlava společně s dětmi z Detského charitného domova Sv. Lujzy z Nitry se zúčastnily týdenního pobytu v obci Pohorelá na Slovensku v rámci spolupráce s rakouským Fondem Komensky.  

„Ústředním tématem pobytu bylo motivování dětí ke vzdělávání. Za tímto účelem přijeli lektorovat pracovníci z Oblastní charity Jihlava Dan Škarka a Pavel Osoha a nevidomý romský muzikant Mário Bihári,“ říká Michaela Makáňová, sociální pracovnice z Erka.
 
„Lektoři měli připravené workshopy, kde se děti mohly něco dozvědět a i vyzkoušet. Mario Bihári měl v rámci workshopu připravený i večerní hodinový koncert, kterého se zúčastnily nejen naše děti, ale i obyvatelé vesničky Pohorelá,“ doplňuje Makáňová. 
 
Celým pobytem děti provázely etnokurzy pod vedením pana Lukáše Janošky, mistrem světa v kosení. Velký zážitek prý pro všechny byla i exkurze k bačovi, kde měly děti a mládež možnost ochutnat ovčí sýr, nebo žinčicu.  Nechyběla ani bubenická show na závěrečný večer, kdy se díky lektorovi děti staly součástí bubenického orchestru a zahrály před diváky z vesnice.
 
Šestnáctiletý Martin S., který se pobytu zúčastnil, sděluje své zážitky: „Nejvíce se mi líbilo bičování bičem. Pak muzikant Mário Bihári, že přes to, že nevidí, tak něco dokázal. Bubnování také bylo skvělé. A dost mě bavila hra „Sela ví“, se kterou přijel Škára z Jihlavy.“ Mnohé děti byly na táboře poprvé a podle jejich slov by prý jely klidně znovu.
 
„Díky tomuto campu si děti odvezly spoustu nových zkušeností, dovedností a i přátelství.  A podívaly se tam, kam se už třeba nikdy nepodívají a zažily to, co už nikde jinde třeba nezažijí,“ uvádí závěrem M. Makáňová.