První stanice na stlačený zemní plyn

V Jihlavě vznikla první stanice na stlačený zemní plyn (CNG). Je v areálu Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ), má celodenní provoz a je určena jak pro vozy městské hromadné dopravy, tak pro běžný komerční provoz.

„Provoz nových vozů je šetrnější k přírodě a zároveň výhodnější ekonomicky, to nebývá obvyklé,“ jmenoval jeden z největších přínosů nových autobusů primátor Jaroslav Vymazal. „Vozy zvyšují komfort městské hromadné dopravy v Jihlavě, platí to i pro cestující se zdravotním hendikepem, dodal primátor. „Do poloviny roku 2012 vyměníme poslední staré autobusy za šest těchto vozů, náš vozový park tak bude kompletně nízkopodlažní, bezbariérový,“ upřesnil ředitel DPMJ Josef Vilím. Přítomnost první stanice CNG ve městě může být impulsem pro další podniky i veřejnost pro pořízení vozidel s tímto pohonem, řada automobilek nabízí své produkty i s motory spalujícími právě CNG.

Regionální rada regionu soudržnosti NUTS II Jihovýchod přiznala jihlavskému dopravnímu podniku na nákup nových vozidel dotaci ve výši 40 procent, tedy asi 20,4 milionu z celkové částky 51,4 milionů korun. Stavbu plnicí stanice v hodnotě cca 12 milionů korun bez DPH hradil dopravní podnik z vlastních prostředků. Autobusy na základě výběrového řízení dodala firma Iveco, plnící stanici postavila firma Bonett Bohemia.

Získání dotace na nákup autobusů na plyn není jediným úspěchem dopravního podniku. Organizace z evropských zdrojů postupně obnovuje také trolejbusy, do konce roku 2011 jich bude do provozu uvedeno třiadvacet. „Celkem se nám podařilo z fondů EU získat více než 300 milionů korun,“ sečetl částky dotací ředitel Josef Vilím.

Dopravní podnik je akciová společnost, 100 procent akcií vlastní statutární město Jihlava. Podnik provozuje 29 městských autobusů a 32 trolejbusů, které ročně najedou 2,5 milionu kilometrů, zaměstnává 180 lidí.

Ke zkvalitnění MHD a odstraňování barier přispívá i město Jihlava, které loni uskutečnilo projekt bezbariérových úprav třiceti zastávek MHD. Město Jihlava také buduje bezbariérové trasy (od psychiatrické léčebny do sídliště Březinky), nebo postupně odstraňuje bariéry na přechodech pro chodce.

www.jihlava.cz