Pro celý region platí kalamitní stav

Z důvodu zajištění bezpečnosti silničního provozu na Vysočině byl dnes v poledne vyhlášen kalamitní stav pro celé území regionu. Kvůli hustému sněžení a silnému větru, který je příčinou stále se tvořících sněhových jazyků, muselo být v posledních 24 hodinách na Vysočině uzavřeno nebo je či bylo nesjízdných na čtyři desítky silnic.

Krajští silničáři upozorňují, že i při nasazení veškeré vlastní i nasmlouvané techniky je pravděpodobné, že zajištění průjezdnosti některých silnicích III. tříd je během dneška nemožné nebo jen s největšími obtížemi. Na Vysočinu dnes odpoledne dorazí speciální technika ze Záchranného útvaru Hlučín. Za asistence Policie ČR začne okamžitě vyklízení jedné z nejparalizovanějších komunikací v regionu I/38. "Silnice I/38 Znojmo - Havlíčkův Brod bude patrně celý den s maximální opatrností průjezdná pro osobní vozidla. Ostaveným kamionům bude pomáhat těžká technika, tak aby se zvýšila kapacita této frekventované komunikace," uvedl Libor Joukl, náměstek hejtmana.

„Speciální vyprošťovací technika Záchranného útvaru z Hlučína bude na Vysočině prioritně nasazena na úseky silnice I/38 Moravské Budějovice-Želetava směr Jihlava, Jihlava - Havlíčkův Brod – hranice kraje, kde jsou odstaveny stovky kamiónů, pro osobní auta je trasa průjezdná minimálně jedním pruhem nebo kyvadlově,“ uvádí Miroslav Šimon, ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Podle ředitele Krajského ředitelství Policie Kraje Vysočina Miloše Trojánka je největší problém v úseku Želetavy, kde je nyní odstaveno až 400 nákladních automobilů. Už od Znojma je pro ně silnice I/38 uzavřena. Kamiony jsou odstavovány také v Moravských Budějovicích, obchvat města je průjezdný pouze pro osobní vozidla.

Další problémy hlásí Policie ČR a krajští silničáři z kasárenské křižovatky na silnici I/23 na Třebíčsku. Z důvodu zajištění bezpečnosti silničního provozu jsou pro kamiony uzavřeny sjezdy 112 a 119 dálnice D1. Toto opatření má napomoci především omezení najíždění nákladních vozidel na komunikaci I/38. Kamiony zůstávají na dálničním tělese nebo mohou pokračovat po dálnici směr Brno – Znojmo.

"Vzhledem k tomu, že zítřejší předpověď počasí nám pravděpodobně přidělá ještě větší starosti, je potřeba co nejvíce kamionů vrátit na silnice a dostat je z Vysočiny pryč. S ohledem na vážnost situace žádáme řidiče o maximální opatrnost a hlavně trpělivost," vzkazuje Libor Joukl.

zdroj: ČTK