Povodňová aktivita v Kletečné byla odvolána

Vodohospodáři odvolali dnes v 10:15 druhý stupeň povodňové aktivity vyžadující pohotovost v Kletečné na Plehřimovsku. Podle Věry Šubrtové z humpoleckého odboru životního prostředí je hráz rybníka Dolní Kladiny zabezpečená natolik, že obci na toku Jankovského potoka pod rybníkem už nehrozí žádné nebezpečí.

"Voda v potoku teče korytem, z rybníka otvorem otevřeným v hrázi odtékají zhruba dva kubické metry vody za vteřinu. Na místě jsme dnes dopoledne zjistili, že hráz je stabilizovaná a její další narušení už nehrozí," řekla Šubrtová ČTK.

Na hrázi však podle ní ještě pro všechny případy zůstává nutná technika vodohospodářů. U domů v Kletečné je stále rozmístěno několik stovek pytlů s pískem. "Uklízet se budou pravděpodobně v pondělí. Zůstanou připravené v obecním skladu," uvedla Šubrtová. V Kletečné totiž podle ní téměř každý přívalový déšť způsobí rozvodnění Jankovského potoka. "Lidé už jsou zvyklí, naposledy jim voda vnikla na zahrady a do dvorů začátkem května," dodala.
 
Narušenou hráz zpevňovali hasiči kameny už od pondělí. Příčinou vzniklých problémů je podle starosty Humpolce Jiřího Kučery zřejmě nefunkční potrubí mezi stavidlem a výtokem z hráze. "Voda si hledala cestu a vymlela v hrázi kaverny," uvedl Kučera.
 
Na problémy upozornil v pondělí v podvečer jeden z chatařů. Zjistil, že voda si našla cestu kolem nefunkční výpustě, a uvědomil hasiče a správce rybníka. Rybník Dolní Kladiny má rozlohu kolem 30 hektarů, vejde se do něj 660.000 metrů krychlových vody.
 
Rybník Dolní Kladiny je jako mnoho dalších rybníků na Humpolecku majetkem církve, která s nimi však kvůli nedořešeným církevním restitucím nemůže disponovat. Rybníky proto spravuje stát prostřednictvím Pozemkového fondu. Podle mluvčí Pozemkového fondu ČR Moniky Machtové by měla oprava hráze začít v co možná nejkratší době.
 
zdroj: ČTK