Policie našla v M. Budějovicích 1500 litrů nelegálního alkoholu

V Moravských Budějovicích na Třebíčsku objevili kriminalisté přes 1500 litrů nelegálně pořízeného alkoholu. Jde o provoz, kde se alkohol prodával. Na místě se našly také etikety značek AB Style a Likérky Drak, které se na jiných místech v Česku objevily na nebezpečném alkoholu. ČTK o tom informovala policie a celní správa. Zatím se neví, zda alkohol obsahuje jedovatý metylalkohol. Vzorky se budou teprve odebírat.

Je to první závažné zjištění u kontrolovaných prodejců alkoholu na Vysočině. V kraji zatím není hlášeno žádné úmrtí ani podezření na otravu metylalkoholem.

"V úterý nebo ve středu budeme vědět, jestli tam není tento nebezpečný alkohol," uvedla mluvčí Celního ředitelství Brno Lada Temňáková. Celníci zatím láhve sčítají. Jde o různé druhy alkoholu, včetně tuzemáku a vodky. Mluvčí uvedla, že v provozovně byl skladován alkohol označený kradenými kontrolními páskami. "Zjistili jsme, že jsou to šarže, které byly v minulých letech nahlášeny jako odcizené," upřesnila.
 
Podle prvního odhadu únik na spotřební dani v tomto případě převýší 150.000 korun. Celníci mají podezření i na krácení dalších poplatků. Prodejci hrozí vězení až na tři roky a zákaz činnosti nebo i větší postih, podle právní kvalifikace případu. Zabavený alkohol bude s největší pravděpodobností zlikvidován.
 
Celníci v tomto kraji provedli od pátku do neděle 140 kontrol. Policie udělala od čtvrtečního večera do včerejšího rána na Vysočině celkem 2276 prověrek. Porušování zákazu prodeje tvrdého alkoholu nezjistila.
 
zdroj: ČTK