Otužilci přivítali zimní slunovrat koupáním v řece Jihlavě

Počasí na Vysočině dnes lákalo spíše k zimním radovánkám na horách, přesto si třicetičlenná skupina plavců dala dostaveníčko u řeky Jihlavy v Třebíči. Svá těla ponořili do vody studené kolem půl stupně Celsia, teplota vzduchu byla jen o dva stupně vyšší. Místní otužilecký Klub ledních medvědů tam na zimní slunovrat pořádal čtvrtou ukázku zimního plavání. Medvědi i jejich hosté přilákali k řece stovky lidí. Astronomická zima začne dnes po 18:00. 

Zatímco v některých částech republiky svítilo slunce, Třebíč byla ponořená do mlhy. Otužilci museli před koupáním odstranit z řeky skoro centimetrový led. "Nejstaršímu účastníkovi bylo 66 led, nejmladšímu devět," řekl ČTK šéf klubu otužilců Zdeněk Mikoláš, který se kvůli komentování nedostal do vody. Místní otužilci si tentokrát na plavání přizvali české celebrity - rekordmanku v pobytu v ledové vodě Alžbětu Pourovou, nebo třeba devatenáctiletou přemožitelku kanálu La Manche Anetu Lokajovou. Do řeky se hned dvakrát ponořil herec a třebíčský rodák Oldřich Navrátil. 
    
Třiapadesátiletá Alžběta Pourová se otužileckému plavání věnuje přes třicet let. Loni v únoru překonala svůj vlastní rekord, když v pražských Žlutých lázních plavala v ledové Vltavě 57 minut. Pourová si pochvaluje, že od té doby, co se otužuje, méně marodí. Voda v řece Jihlavě podle ní byla teplá, plavkyně vzpomínala, jak před lety plavala s předsedou pražských Ledních medvědů, pokořitelem kanálu La Manche Richardem Blatným ve Vltavě při minus 19 stupních Celsia, kdy museli prosekávat led. "Když jsme vylezli z vody, Richard, protože má chlupatý prsa, chrastil, a já jsem musela rozmrazovat plavky," řekla novinářům. 
    
Česká republika má v otužování dlouhou tradici. Nejznámější a nejstarší českou otužileckou soutěží je Memoriál Alfreda Nikodéma. Poprvé se v Praze konal v roce 1923, letos plavání otužilců mohou zájemci sledovat ve Vltavě u Národního divadla 26. prosince. 
    
Klub ledních medvědů založila v Třebíči šestice členů v říjnu 2010. V témže roce se uskutečnila i první propagační ukázka otužilců v řece Jihlavě, setkala s velkým zájmem veřejnost. Kromě vstupu do ledové vody, klasického otužování a soutěží v zimním plavání, předvádějí veřejnosti, jak zachránit člověka, pod kterým se prolomil led. Tréninky třebíčských Ledních medvědů jsou každé úterý a sobotu v rybníce Markovce. Případní zájemci jsou mezi současnou dvacítkou otužilců vítáni. 
 
zdroj: ČTK