Právě se nacházíte:

Nový Domov seniorů

V dřívějším průmyslovém areálu firmy Tesla v Jihlavě začal zkušební provoz nového Domova seniorů Stříbrné Terasy. 

Zatím je zde 18 osob, do konce roku se zabydlí 40 klientů, po novém roce se dům naplní na celkovou kapacitu 75 osob. Domov je organizován tzv. komunitní metodou, která před shromažďováním klientů ve velkých anonymních společenských místnostech dává přednost menším sepjatým kolektivům obyvatel několika pokojů. V budově je v provozu vlastní kuchyň a jídelna. Před dokončením je velká terasa se záhonky, na kterých budou moci klienti pracovat, v nejvyšším podlaží se dokončuje kaple.

„Velkým přínosem nového domova je, že neodsouváme seniory na okraj města a okraj zájmu. Dům je v centru města, v areálu, kde vedle sebe budou žít všechny generace,“ uvedl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal a dodal: „Otevření domova pro seniory je splněním jednoho ze slibů, které město občanům dalo. Navíc se podařilo využít bývalý průmyslový objekt nedaleko centra města. Pozitivem je i to, že náklady na jedno lůžko jsou poloviční oproti odhadům při budování nového domova na zelené louce.“
 
Vybudování Domova seniorů Stříbrné Terasy je ojedinělým příkladem spolupráce města Jihlavy, soukromé společnosti Corbada a ministerstva práce a sociálních věcí. Za účelem vybudování domova pro seniory vznikla obecně prospěšná společnost DS Stříbrné Terasy, která je nositelem projektu. Ten získal 65 procentní dotaci ministerstva práce a sociálních věcí, zbývající částku hradí obecně prospěšná společnost z úvěru. Úvěr pak v postupných splátkách uhradí město, po vypořádání smluvních závazků bude domov seniorů (zřizovatelská práva DS Stříbrné Terasy) převeden městu. Celkové náklady na vybudování domova jsou 107 milionů korun.
 
„Chtěl bych popřít mýtus, že domov je určen jen pro movité nebo nějak privilegované klienty. Domov je zařazen do sítě sociálních služeb, pravidla přijetí zde jsou stejná jako v jiných domovech seniorů. Pokud by tomu tak nebylo, projekt by od ministerstva nedostal dotaci a vůbec bychom jej nemohli zahájit,“ ujistil náměstek primátora pro oblast sociálních věcí Josef Kodet.
 
Spolu s domovem seniorů se pracuje na lékařském domě, který by se měl otevírat na začátku příštího roku. Dokončeno je podzemní parkoviště, připravuje se vzdělávací centrum, hotel, mateřská škola, byty, kavárna a komerční prostory pro prodejny...