Náměstek hejtmana a šéf silničářů Vysočiny byli obviněni

Policie v první polovině minulého týdne obvinila náměstka hejtmana Vysočiny Libora Joukla a ředitele Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Jana Míku kvůli údajně předraženému nákupu sypačů. Napsal to dnes Jihlavský deník. Mluvčí Útvaru pro odhalovaní korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej deníku řekl, že obviněny byly dvě osoby. Joukl už dříve uvedl, že zakázka na sypače byla vypsána a zveřejněna řádně.

"Mohu potvrdit, že jsme v souvislosti s nákupem sypačů pro krajský úřad Vysočiny obvinili dvě osoby. Obviněny byly podle trestního zákona platného do roku 2010 pro trestné činy porušování povinností při správě cizího majetku a pleticha při veřejné soutěži a dražbě," cituje deník Ibeheje. Obviněným podle mluvčího hrozí dva roky až osm let vězení.
 
Šéf silničářů Míka byl podle deníku obviněn z obou trestných činů, náměstek Joukl jen z porušování povinností při správě cizího majetku. Oba jsou stíháni podle přísnějšího paragrafu kvůli značné škodě a Míka se měl podle policie pletichy dopustit jako vyhlašovatel zakázky, píše deník.
 
Krajští silničáři v roce 2009 koupili 28 sypačů Iveco. V médiích se pak objevovaly informace o tom, že tyto stroje rychle korodují. Joukl už dříve řekl, že to bylo zveličené a dodávku provázely jen menší problémy. Koroze při rozvážení a sypání solí podle něj postihuje stejně i vozy jiných výrobců.
 
Protikorupční policie podle deníku došla k závěru, že zakázka na 28 sypačů byla předražena o více než 33 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Taková škoda měla předražením vzniknout Kraji Vysočina. "Podle toho, co jsem vyčetl z obvinění, měl připravit podmínky veřejné zakázky tak, aby vyhovovaly dodavateli sypačů značky Iveco," řekl deníku Míkův obhájce Jan Ševčík starší z Jihlavy.
 
Policie minulé úterý v rámci vyšetřování prohlédla Jouklův dům a jeho kancelář. Joukla stíhá na svobodě, pro Míku navrhla vazbu kvůli možnému ovlivňování svědků. Okresní soud v Jihlavě ale návrhu nevyhověl, také Míka je tak stíhán na svobodě.
 
zdroj: ČTK