Na Vysočině noční bouřky vyvrátily mnoho stromů, byly požáry

Na Vysočině hasiči zasahovali kvůli prudkým bouřkám doprovázeným silným větrem od úterního večera zhruba na 370 místech. Odstraňovali mnoho stromů ze silnic, čerpali vodu ze sklepů, v noci hasili pět požárů. Kolem poledne se situace začala uklidňovat, řekla ČTK mluvčí hasičů Petra Musilová. Kvůli nebezpečí pádu stromů by na Jihlavsku lidé neměli chodit do lesů. Dvě hodiny po poledni byl obnoven provoz na vlakové trati mezi Rantířovem a Kostelcem u Jihlavy. Bez elektrického proudu je stále několik desítek odběrných míst.

"I nadále máme na Třebíčsku a Jihlavsku omezeno 48 trafostanic," uvedla Božena Herodesová, mluvčí společnosti E.ON. Údery blesků poškodily izolátory kupříkladu v oblasti letiště Henčov, Suché, v Loučkách, Popicích, Cerekvičce a Vílánci. Bez proudu jsou odběratelé tam, kde nebylo možné dodávku obnovit přepojením na jiný okruh, podotkla. V části Vysočiny spravované firmou ČEZ přetrvávaly do odpoledne problémy u Herálce, kde spadly stromy do vedení.
 
Před vstupem do lesů varuje veřejnost jihlavský magistrát. "V lesích je mnoho vyvrácených, nakloněných, nalomených a zavěšených stromů, které hrozí nečekaným pádem," uvedl Milan Slavinger z oddělení lesního hospodářství. V některých lokalitách se magistrát chystá vyhlásit zákaz vstupu do lesa.
 
V bouřkách škodil hlavně vítr. Na meteorologické stanici v Kostelní Myslové na Jihlavsku zaznamenali nárazy s rychlostí přes 111 kilometrů v hodině. Srážek ale bylo jen devět milimetrů. V Košeticích na Pelhřimovsku podle meteorologů spadlo v bouřkách přes 34 milimetrů vody, nejsilnější náraz větru měl rychlost 90 kilometrů v hodině.
 
Vyvrácené stromy poškodily auta, větrem a větvemi byly poničeny střechy. Jeden člověk byl zraněn v chatce u Řásné, na kterou spadl strom.
 
Hasiči začali kvůli bouřkám vyjíždět v pondělí kolem 18:30. Nejvíc zásahů měli na Jihlavsku, nejméně na Třebíčsku. Na pěti místech kraje v noci hořelo. V Lažínkách u Moravských Budějovic shořela po půlnoci stodola s dílnou, hasilo ji šest jednotek hasičů. Majitel předběžně vyčíslil škodu na půl milionu korun. Úderem blesku vzplál strom v Meziboří na Žďársku a v Chotěboři na Havlíčkobrodsku sloup vysokého napětí.
 
Na železnici byly v noci problémy hlavně na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku. Podle webu Českých drah od dnešních 02:30 nejezdily vlaky mezi Rantířovem a Kostelcem u Jihlavy, kde stromy poškodily elektrické vedení. Provoz tam byl obnoven ve 14:00. Průjezdné by tak už měly být tratě na celé Vysočině.
 
V Jihlavě bouře vyvrátila a zlámala stovky stromů. Od rána na jejich odstraňování pracují tři skupiny pracovníků s motorovými pilami. Kvůli poškození krytiny městského kina Dukla zateklo do promítací kabiny. Výpadky proudu v noci postihly dvě třetiny města.
 
zdroj: ČTK