Na Vysočině nejsou nebezpečné soukromé muniční sklady

Kromě dvou armádních muničních skladů na území Kraje Vysočina s největší pravděpodobností nejsou žádné jiné soukromé muniční sklady, které by v kraji mohly být zdrojem případného nebezpečí. ČTK to dnes řekl ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec. Armádní sklady jsou v Dobroníně na Jihlavsku a Kladerubech na Třebíčsku. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) není třeba mít obavy z podobného neštěstí, jaké se stalo v polovině října na Zlínsku, kde vybuchl muniční sklad. 

"V bezpečnostní radě Kraje Vysočina nemáme informace o tom, že na území kraje byl nějaký jiný muniční sklad," řekl Kadlec. Pravděpodobnost, že by například nějaký soukromý muniční sklad existoval, je podle něj velmi malá. Krajský úřad podle něj ale ani nemá možnost nějakou kontrolu provádět. 
    
S bezpečnostním systémem muničního skladu v Dobroníně střeženého vojenskou policií se bezpečnostní rada kraje podle Novotného detailně seznámila před několik měsíci na výjezdním zasedání. "Viděli jsme monitorovací systém, seznámili se s tím, jak probíhá ochrana objektu, kolik se na ní podílí vojáků, jaká je jejich výzbroj, jak je munice uskladněna. Není tam jen střelivo do samopalů nebo kulometů, ale také velké letecké pumy," řekl už dříve Novotný. 
    
Dobronínský sklad podle Novotného odpovídá všem bezpečnostním předpisům a není třeba mít obavy z podobného neštěstí, jaké se stalo v polovině října na Zlínsku. "Je to příklad toho, jak by měla být munice skladována," řekl. 
    
Výbuch a následný požár zničily v polovině října sklad munice na Zlínsku, který měla pronajatý ostravská firma Imex Group. Munice tam v minulých dnech explodovala opakovaně, lidé z okolních vesnic museli být evakuováni. 
    
Podle krajského vojenského velitele Jana Ňachaje je na Vysočině další muniční sklad v Kladerubech nad Oslavou poblíž letecké základny v Náměšti nad Oslavou. Základna sklad střeží vlastními silami. 
 
zdroj: ČTK