Na Vysočině loni dostalo dotaci na rozvoj pět regionálních letišť

Na Vysočině loni přidal kraj na obnovu pěti regionálních letišť skoro 2,5 milionu korun. Aerokluby si tak po dlouhých letech mohly dovolit úpravy travnatých vzletových a přistávacích drah a manipulačních ploch. V letošním roce budou dotace pokračovat, řekl ČTK po dnešním zasedání krajské rady náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD). 

Kraj začal podporovat letiště proto, že je využívají i záchranáři. Krajské vedení nyní zvažuje oživení myšlenky na vybudování zpevněné dráhy v kraji pro menší dopravní letadla. "Myslím si, že jsme jediný kraj, který nemá takovéto malé nebo středně velké letiště na tyto sekundární lety," uvedl Joukl. 

Menšími letadly by se na Vysočinu mohli dostávat třeba podnikatelé, kteří přiletí do Prahy. Letadla s několika cestujícími teď sice v kraji přistávat mohou, ale ne za každého počasí. "Musíme se bavit i o důstojném odbavení, aby nemuseli vystupovat do trávy a neměli kam přejít," podotkl. 
    
Joukl připomněl, že před lety se zvažovala modernizace jihlavského letiště, přípravy se ale zastavily. Na potřebné investice by podle něj mohly plynout evropské dotace v novém plánovacím období od roku 2014. Další možností prý je, že by se na investici podílely samosprávy spolu se soukromými subjekty. 
    
Krajské dotace se nyní týkají pěti letišť, která jsou v Jihlavě, Křižanově, Chotěboři, Havlíčkově Brodě a Přibyslavi. Letos mohou dostat aerokluby podporu na takové úpravy, s nimiž budou souhlasit i krajští hasiči. Kraj hradí nejvýše polovinu nákladů každého projektu s tím, že tato částka nepřevýší půl milionu Kč. Další peníze musí přidat město, na jehož území letiště leží. 
 
zdroj: ČTK