Na Vysočině letos přibudou tři rozhledny, zatím jich je 11

Na Vysočině budou letos postaveny tři nové rozhledny. Na jedné z nich začínají dělníci v těchto dnech pracovat na Pekelném kopci poblíž Třebíče, vysoká bude 26 metrů. V květnu by měly začít stavební práce i na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí, další vyhlídková věž má v létě vzniknout na zřícenině hradu Orlík v Humpolci. Podle údajů Klubu přátel rozhleden mohou turisté v tomto kraji zatím vystoupat na 11 vyhlídkových věží. Většina vznikla po roce 1990. 

Rozhledny v Třebíči a ve Velkém Meziříčí dotuje unie, vyhlídku v Humpolci zaplatí město. Na hradě Orlík by měla stát 22 metrů vysoká vyhlídková věž. "Podle harmonogramu, který jsme si stanovili, by se mělo stavět od června do září," řekl ČTK starosta Jiří Kučera (ODS). Šroubovité schodiště bude umístěno vně hradní věže. U akce s náklady kolem čtyř milionů Kč probíhá stavební řízení, město pak bude vybírat firmu, která věž postaví. 
    
Třebíčský projekt, jehož součástí je zřízení zázemí pro turisty v objektu Národního domu v centru města, bude stát 12 milionů Kč. Konstrukce rozhledny bude vytvarovaná z dřevěných dílů, jejich středem povede vřetenové schodiště. Stavba by měla být dokončena na podzim. 
    
Rozhlednu na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí nechá postavit tamní Ski klub. Věž ve tvaru šroubovice bude vysoká 36 metrů. Náklady na projekt byly spočítány kolem devíti milionů korun, konečná částka vyplyne po zveřejnění výsledků výběrového řízení na stavební firmu. Celý projekt má být hotov příští rok. 
    
Nejstarší rozhlednou na Vysočině je Babylon na Zeleném kopci u Kramolína pocházející z roku 1831. Mezi nejnovější patří rozhledna na vrchu Mařenka u Štěměch na Třebíčsku, která je přístupná od října 2012. Měří 31 metrů. Postavit ji společně nechalo sedm okolních obcí. Na projekt za osm milionů Kč jim unie přidala tři miliony. Obce budou stavbu ještě asi pět let splácet. 
    
Starostka Štěměch Marie Báňová je s návštěvností rozhledny spokojena. "Myslím, že ten projekt měl smysl. Vidím tam rodiny s malými dětmi i seniory, je to krásný cíl pro procházku," řekla. Problémy ale způsobují pohodlní řidiči. "Někteří by nejraději dojeli autem až na rozhlednu, pěšky se jim moc nechce," uvedla starostka. V osadě Dašov tak o víkendech stává i 70 aut, která místním lidem blokují příjezdové cesty. 
 
zdroj: ČTK