Na Vysočině jedou sněžná děla, sezona by měla začít v pondělí

Provozovatelé lyžařských areálů na Vysočině mohli díky celodenním mrazům opět spustit sněžná děla. Některé sjezdovky by mohly zahájit provoz už v pondělí. Reálně o tom uvažují na Šacberku u Jihlavy, na Křemešníku u Pelhřimova a Harusově kopci v Novém Městě na Moravě. Během příštího týdne by lyžaři mohli dočkat i na dalších sjezdovkách, zjistila ČTK.

Na Šacberku začali zasněžovat v pátek odpoledne. Sněžná děla jedou naplno, podle správce Pavla Havlíčka by už v neděli večer měla být na sjezdovce půlmetrová vrstva technického sněhu. Do pondělního rána by ji vlekaři měli zpracovat a upravit. "Jsem optimista, myslím, že je reálné v pondělí ráno začít lyžovat," řekl Havlíček ČTK.
 
Na Harusově kopci už sněžná děla vyrobila přibližně polovinu potřebného sněhu. Podle správce Karla Klapače by se první lyžaři mohli na sjezdovku vydat už v pondělí. Lyžování by mělo v pondělí začít také v Jimramově na Žďársku a na Křemešníku. "Na rozlehlé sjezdovce v Lukách bude zasněžování trvat déle, ale díky mrazům pojedou sněžná děla nepřetržitě, a sezona by mohla začít přibližně v polovině příštího týdne," uvedla správcová Magda Vaňková.
 
Provozovatelé areálu Jalovec na Třebíčsku předpokládají, že na části sjezdovky by se mohlo začít lyžovat 30. prosince. Kolem Silvestra by mohla sezona začít také na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Ve Svratce na Žďársku počítají se zahájením provozu během příštího víkendu.
 
O vánočních svátcích se letos na Vysočině nelyžovalo. Technický sníh, který se v některých areálech podařilo vyrobit začátkem prosince, kvůli teplému a deštivému počasí před Vánoci z větší části roztál. Správcové sjezdovek a vlekaři se proto spoléhali na předpověď naznačující, že by na Štěpána mohlo začít mrznout a výroba sněhu by se mohla obnovit.
 
Na Vysočině jsou tři desítky sjezdovek. V minulé mírné zimě se na polovině z nich vůbec nelyžovalo. Otevřena byla jen střediska vybavená sněhovými děly. Nejvíc sjezdovek, a to 14, bylo v provozu zkraje února, pak se počasí pro lyžování zase zhoršilo.
 
zdroj: ČTK