Na opravy kaple v Pelhřimově a kostela v Zahrádce běží sbírky

Na Vysočině mohou lidé přispět na záchranu poničené kaple svaté Anny u Pelhřimova a na pokračování oprav v zahrádeckém kostele svatého Víta. O obě památky se řadu let starají dobrovolnická sdružení. U kaple chystají projekt na další opravy. V kostele na břehu přehrady Švihov, který připomíná zbourané městečko Zahrádka, budou restaurátoři pokračovat v zajištění nástěnných maleb. 

O záchranu kaple svaté Anny usiluje od roku 2007 sdružení Zelené srdce. Veřejnou sbírku vyhlásilo před rokem, zatím se na účtu sešlo zhruba 15.000 korun. Peníze ze sbírky otevírají cestu k dotačním programům. "Každá dotace předpokládá nějaké, i když třeba minimální, financování z vlastních zdrojů," řekl Pavel Koubek ze sdružení. 
    
Devastace barokní kaple na návrší u Pelhřimova začala po roce 1948, propadla se i střecha. Sdružení by chtělo kapli vrátit původní podobu. "Kaple má stále ještě zdi do původní výšky a je ji tedy možné zachránit," řekl Koubek. Podrobnosti ke sbírce jsou na webových stránkách sdružení. 
    
Městečko Zahrádka nedaleko Ledče nad Sázavou muselo v 70. letech ustoupit stavbě vodárenské nádrže Švihov. Kostel před demolicí zachránily středověké vnitřní malby. O jeho záchranu se stará spolek Přátelé Zahrádky, který by chtěl v kostele udělat památník zátopové oblasti. 
    
V první veřejné sbírce ukončené před dvěma lety se sešlo přes tři čtvrtě milionu korun. Kostel se už podařilo odvlhčit, restaurátoři také zajistili nejcennější malby v presbytáři. Letos spolek vyhlásil další veřejnou sbírku. "Peněz bude potřeba ještě hodně," řekl Jan Čihák ze spolku. 
    
V tomto roce bude pokračovat restaurování maleb. "Máme hotový presbytář, ale nástěnné malby jsou i v kostelní lodi," podotkl Čihák. Opravena by letos měla být také venkovní fasáda kostela, na níž zůstal po pracích na odvlhčení zdí u země osekaný široký pruh. V budoucnu by měly být v kostele provedeny další opravy, obnovit je potřeba kupříkladu i elektroinstalaci. 
 
zdroj: ČTK