Na cvičení Ramstein Rover se chystá tisícovka vojáků

Téměř tisícovka vojáků z 20 aliančních států se od 4. do 20. září zúčastní cvičení Ramstein Rover (RARO) 2013 v České republice. Cvičení je zaměřeno hlavně na výcvik předsunutých leteckých návodčích. Většina letových činností se bude uskutečňovat z letecké základny v Náměšti nad Oslavou. Letadla přiletí na základnu 6. září, plánované lety začnou v pondělí 9. září. Novinářům to dnes řekl řídicí cvičení za Armádu ČR Zdeněk Bauer. 

Podle ředitele cvičení Harryho Schnella z velitelství NATO v Ramsteinu je cvičení optimální přípravou pro letecké návodčí, kteří budou do konce roku 2014 plnit úkoly v Afghánistánu. "Dobrou přípravou návodčích se snažíme dosáhnou minimalizace možných problémů," řekl Schnell. 
    
Letouny budou létat denně od 09:00 do 23:00 kromě víkendu, kdy by se měly uskutečňovat jen výjimečné technické přelety. "Chceme absolvovat co nejvíc letů a navedení. Pokud bude špatné počasí, využijeme náhradní program a výcvik návodčích bude probíhat na simulátorech," řekl Bauer. Kromě letišť a výcvikových prostorů se budou letadla pohybovat v letových koridorech ve výšce od jednoho do dvou kilometrů. Ve výškách nad a pod tímto koridorem bude podle Bauera normální civilní letový provoz. 
    
Hlukovou zátěž obyvatel v okolí základny by mělo omezit rozložení letové činnosti na víc míst. Část letadel bude startovat z letiště v Čáslavi, vrtulníky budou operovat z výcvikového prostoru Libavá. Nadzvukové maďarské gripeny budou k plnění úkolů cvičení létat z domovské základny z letiště Kecskemét. 
    
Scénář cvičení vychází z posledních informací a zkušeností z bojiště v Afghánistánu. "Abychom navodili realitu, budou kromě leteckých jednotek do cvičení zapojeny i pozemní síly v roli vlastních vojáků i jednotek protivníka," řekl Bauer. 
    
Cvičení RARO navazuje na sérii cvičení Flying Rhino, která se na území České republiky uskutečnila v předchozích letech. Podle Schnella velení NATO přechází na novou strukturu a zatím nerozhodlo o tom, v jaké podobě, kde a hlavně zda vůbec bude RARO v příštích letech pokračovat. "Události ve světě představují pro NATO značné výzvy, vyhodnocujeme všechny informace potřebné k tomu, abychom těmto výzvám mohli dostát," uvedl Schnell. 
 
zdroj: ČTK