Možná bude v Moravských Budějovicích továrna na zpracování mastku

V Moravských Budějovicích možná vznikne továrna na zpracování superčistého mastku pro farmaceutický a kosmetický průmysl. Se záměrem přišli investoři ze Slovenska a Vietnamu. Hledají vhodné místo pro stavbu haly, kde by pracovaly desítky lidí. Kromě Budějovic prý ještě zvažují lokality na Zlínsku a Kroměřížsku. Uvádí to včerejší regionální příloha Mladé fronty Dnes (MfD).

V Moravských Budějovicích, kde žije zhruba 8000 lidí, se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem 14 procent. Výhodou města je to, že leží na frekventované silniční spojce mezi Jihlavou a Vídní. Investoři teď zřejmě čekají, že jim radnice nabídne nějaké pobídky. Město chce ale napřed vědět, kolik by v novém provozu vzniklo pracovních míst. "Taky nás samozřejmě zajímá, jak to bude s odpadem vznikajícím při výrobě. My o tom vlastně nevíme zhola nic," řekl MfD místostarosta Jan Kocáb.

Vietnamského podnikatele při jednáních v Česku zastupuje Martin Čurda ze společnosti Keywest. "Výrobní hala by v počátku měla dát práci dvaceti až třiceti lidem převážně dělnických profesí," uvedl. Výhledově by se provoz měl rozšířit o další linku. Vietnamský podnikatel prý přiletí do Česka na další jednání za dva týdny.
 
Podle Čurdy nebude při výrobě mastku nadměrně prašno a použitá kyselina sírová bude podle něj neutralizována velmi důkladně. Ročně by se na lince mělo zpracovat 400 tun mastku. "Ještě děláme poslední zkoušky, zda by námi vyráběný mastek byl opravdu extra čistý a nezávadný," řekl Čurda. Mastek se bude vozit ze Slovenska, kde třetí společník záměru loni vymyslel technologii, jak z přírodniny získat 99 procent čistého mastku, což je prý světový unikát.
 
zdroj: ČTK