Mistrovství ve stromolezení

Špičkové výkony, atraktivní podívaná, výborná atmosféra a příznivé počasí doprovázely 11. mistrovství České republiky ve stromolezení v Jihlavě.

Ve Smetanových sadech po celý den přihlíželo několik stovek lidí dovednostem odborníků na ošetřování stromů, zájem byl také o doprovodný program, zvláště o exhibice tzv. eurojacku, tedy rekordně rychlého závodního sekání a řezání kmenů. Dopoledne městem projela „stromojízda“ na kolech.

Závodníci poměřovali síly v pěti disciplínách: práce v koruně stromu, záchrana zraněného lezce, instalace lana do koruny stromu, rychlostní výstup po větvích a jištěný šplh. První tři šampióni se z Jihlavy nominovali na Mistrovství Evropy:

1. místo – Jiří Kořínek
2. místo – Tomáš Gut
3. místo – Tomáš Hupač

Poprvé v historii soutěže se v Jihlavě hlasovalo o největšího sympaťáka mistrovství – diváci se mohli seznámit i s vizitkami všech závodníků na tablu a hlasovat zapíchnutím špendlíku ke jménu. Nejvíce hlasů a titul „Mistr šarmu“ získal Petr Vlček. Ceny se předávaly večer v areálu letního kina v lesoparku Malý Heulos, kde jako součást doprovodného programu proběhl koncert rockových kapel.

Smyslem divácky atraktivní akce bylo přiblížit veřejnosti tuto nenápadnou činnost spojenou s odbornou péčí o stromy. Stromolezci - arboristé - jsou odborníci, pečující o stromy zejména v ulicích měst a v parcích, ve svém oboru mají nezastupitelnou roli. Pro samotné arboristy je akce příležitostí k rozvíjení praktik bezpečného lezení, lezecké techniky a postupu do vyšší soutěže.

www.jihlava.cz