Mistrem ČR v balónovém létání v Radešíně se stal Pavel Kostrhun

Mistrem České republiky v balónovém létání se stal pilot Pavel Kostrhun. V patnácti soutěžních disciplínách, zaměřených hlavně na přesnost navigace horkovzdušných balónů, nasbíral nejvíc bodů. ČTK to řekl ředitel šampionátu Martin Koupa. Mistrovství se konalo v Radešíně od středy. V sobotu večer vyvrcholilo hromadným startem všech 18 soutěžních posádek u westernového městečka Šiklův mlýn.  

Kromě Čechů přijeli do Radešína také piloti z Francie, Maďarska a Rakouska. Mladý Francouz Clément Seigeot se dostal na celkové druhé místo, třetí skončil loňský vítěz Michael Suchý. Výsledky ze závodů se pilotům načítají. Od toho se odvíjejí jejich šance nominovat se na evropský a na světový šampionát, které se konají každé dva roky, uvedl ředitel.
 
V době soutěže byly balóny na nebi kolem Radešína k vidění v časných ranních hodinách a večer. Dva lety byly zrušeny kvůli špatnému počasí. "Myslím, že to bylo povedené, jak organizačně, tak letově. Přes ten drobný incident si myslím, že to dopadlo velmi dobře," zhodnotil Koupa šampionát. Kolize se stala při večerním letu ve středu, kdy jeden z balónů při přistávacím manévru zasáhl do vedení vysokého napětí. Nikdo nebyl zraněn.
 
Pořadatelství šampionátu se podruhé ujal klub Ultimate Ballooning. Organizátoři připomněli letošní 230. výročí prvního vzletu balónu vůbec a 30. výročí prvního vzletu balónu české výroby. Fanoušci balónového létání se na Vysočině ještě mohou vydat do Telče, kam se na nesoutěžní akci Balóny nad Telčí sjede 15 posádek. Horkovzdušné balóny budou létat od 23. do 25. srpna.
 
zdroj: ČTK