Města s památkami UNESCO na Vysočině mohou opět počítat s dotací

S třistatisícovou krajskou dotací budou moci zřejmě letos opět počítat města v Kraji Vysočina s památkami zapsanými na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Žádosti Třebíče, Žďáru nad Sázavou a Telče dnes projednali krajští radní, definitivně je budou 24. března schvalovat zastupitelé. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek Vladimír Novotný (ČSSD). 

"Každé město musí předem oznámit, na jaký projekt dotaci použije," řekl Novotný. Telč peníze od kraje využije na projekt Prezentace památky UNESCO. Žďár nad Sázavou je věnuje na opravy zemních svítidel a úpravu terénu v okolí kostela svatého Jana Nepomuckého. Třebíč hodlá dotaci investovat do projektu Publikace třebíčských památek UNESCO. 
    
Krajské peníze nemohou být použity přímo na opravy památek, ale musí směřovat na projekty týkající se jejich okolí, propagace či marketingu. 
    
O kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře se od konce loňského srpna stará žďárská římskokatolická farnost. Areál od slavného barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho měl do té doby ve správě Národní památkový ústav. Podle Novotného převod Zelené hory na církev přidělení dotace nijak neovlivnil. "Svítidla jsou umístěna na pozemcích patřících městu," dodal náměstek hejtmana. 
    
Kraj Vysočina přispívá městům na systémovou podporu památek UNESCO na svém území každoročně od roku 2003. Ze začátku dostávalo každé z měst milion korun a mohlo je použít na libovolné účely. Od roku 2009 se dotace kvůli výpadkům v daňových příjmech snížila a je účelová. Podle Novotného města s památkami UNESCO nemají požadavky na případné zvýšení dotace. 
    
Vysočina je krajem s největším počtem památek světového kulturního dědictví UNESCO. Na prestižním seznamu je historické jádro Telče, bazilika svatého Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči a poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. 
 
zdroj: ČTK